Dostavba Temelína: Kdo proti sobě stojí?

Redakce Redakce
— vydáno 24. května 2013

Rozhodnutí o přidělení největší české zakázky se blíží. Po vypadnutí francouzské Arevy zůstávají ve hře dva poslední protivníci, česko-ruské konsorcium MIR.1200 a americký Westinghouse. Pojďme se podívat pod pokličku těchto bojovníků a vypátrat, jaké společnosti proti sobě stojí.

Konsorcium MIR.1200

Konsorcium, které vzniklo v říjnu roku 2009 za účelem sdružení tří energetických firem s jediným cílem. Tím je získání zakázky na dostavbu 3. a 4. bloku jaderné elektrárny Temelín. Mezi tyto firmy patří česká společnost Škoda JS a dvě ruské společnosti, Atomstrojexport a OKB Gidropress, obě jako dceřiné společnosti ruského státního podniku Rosatom. Název konsorcia vznikl ze spojení „Modernized International Reactor“ a názvu nabízeného typu reaktoru „VVER-1200“.

Škoda Jaderné strojírenství

Škoda, která byla založena roku 1859, stála u zrodu české a slovenské jaderné energetiky a je jednou z předních inženýrských a výrobních společností se zkušenostmi z výstavby a servisu jaderných elektráren s celosvětovou působností. Počátky jaderných aktivit datuje Škodovka k roku 1956 a od té doby zajišťuje inženýring a dodávky zařízení a servis pro jaderné elektrárny, výzkumné reaktory a sklady vyhořelého paliva ve střední a východní Evropě, Skandinávii, Francii, Německu, USA a na Dálném východě. Škoda JS je členem skupiny OMZ.

Atomstrojexport (ASE)

Atomstrojexport je, jako dceřiná společnost ruského Rosatomu, přední inženýringovou společností, která realizuje mezistátní a obchodní dohody na výstavbu objektů jaderné energetiky v celosvětovém měřítku. V současné době plní zakázky v rozsahu cca 20 procent objemu světového trhu.

OKB Gidropress

OKB Gidropress realizuje, také jako dceřiná společnost ruského Rosatomu, komplexní projektové práce, výpočty, teoretický a experimentální výzkum pro realizaci jaderných závodů a výrobu zařízení pro jaderné elektrárny založené na technologii VVER.

Westinghouse Electric Company LLC

Americká společnost, založená v 19. století Georgem Westinghousem, je v současné době lídrem na trhu jaderné energetiky. Technologií společnosti Westinghouse disponuje téměř 50 procent všech jaderných elektráren po celém světě. V USA je to zhruba 60 procent jaderných elektráren. Ve svých čtyřech hlavních oblastech (jaderná automatizace, jaderné palivo, jaderné služby a jaderné elektrárny) zaměstnává Westinghouse na 14 tisíc pracovníků.

Další článek: Jan Cieslar, Mepac: Vytvořili jsme laserový gravírovací systém zcela nové koncepce s vysokou mobilitou