Dostupný 3D tisk kovů na stolní tiskárně Ultimaker

Dostupný 3D tisk kovů na stolní tiskárně Ultimaker 3Dwiser s.r.o. vydáno dne 9. listopadu 2022

Existuje mnoho metod 3D tisku z kovů – s různou kvalitou výtisků i zásadně se lišící cenou za výtisk. Pokud s pevnými a odolnými díly a nástroji z oceli chcete začít a máte po ruce stolní 3D tiskárnu Ultimaker S5 (či S3), můžete vyzkoušet jednu z vůbec nejdostupnějších – MFFF (od Metal FFF).

A abyste mohli začít hned, Ultimaker připravil sadu všeho potřebného i s názorným výukovým kurzem. Menší díly z kovových materiálů BASF (do velikosti 100 × 100 × 100 mm) si vytisknete sami, jejich následné zpracování probíhá externě v rámci služby zastřešené přímo výrobcem tiskových strun. Předpokládejme, že potřebné vybavení na katalytického čištění (debinding) a sintrování (sintering) nemá většina uživatelů přímo po ruce. Sada Ultimaker Metal Expansion Kit proto obsahuje vše potřebné do začátků. 

Kromě nerezové oceli BASF Ultrafuse 17-4 PH v sadě najdete také materiál pro podpěrné vrstvy BASF Ultrafuse Support Layer (výrazně usnadňuje uvolnění hotového dílu od podpěr), tisková jádra Ultimaker Print Core CC 0,4 a DD 0,4, adhezivní materiál na podložku, poukaz na následné zpracování dílu, přístup k výukovému kurzu a další praktické doplňky.

Jak funguje 3D tisk kovových dílů se sadou Ultimaker Metal Expansion Kit?

  1. Z materiálu BASF Ultrafuse 17-4 PH (nerezová ocel) vytisknete na separační vrstvě BASF Ultrafuse Support Layer tzv. „zelený“ výtisk. O hladkou přípravu 3D tisku se jako vždy postará bezplatná aplikace Ultimaker Cura. Tip: Velmi doporučujeme využít k 3D tiskárně Ultimaker S5 také zakrytování s filtrací Air Manager.
  2. Zatím křehký „zelený“ výtisk pošlete k následnému zpracování certifikovanému partnerovi BASF k odbornému vyčištění dočasného pojiva a finálnímu sintrování, při kterém výtisk získává výsledný celokovový charakter.
  3. Stav zpracování sledujete v rámci on-line portálu, kovový díl obdržíte nazpět do 10 pracovních dnů.
  4. Hotový kovový díl – od malých sérií nástrojů až po pomocné součástky – můžete využít podle záměru.

Co lze touto metodou vyrobit? Na stránkách firmy 3Dwiser se prohládnětě pestrou galerii příkladů výrobků vytištěných touto metodou.

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.