Dozvuky 3Dexpo

Redakce Redakce
— vydáno 27. dubna 2015

Na výstavě 3Dexpo, zaměřené především na domácí tisk, jsme se zeptali několika účastníků na jejich názory, související s touto akcí. Zde jsou jejich odpovědi.

Jan Zástěra, jednatel společnosti 3D Ninja

Jak hodnotíte vaše umístění v souboji 3D tiskáren, kde jste obsadili první místo? 

Jsme nadšení, přestože jsme to očekávali. Myslím si, že tiskárna Zortrax M200 tiskne opravdu perfektně. Její ovládání je intuitivní a rychlé, není třeba se dlouho připravovat, neustále laborovat s přípravou tisku. 

Zortrax M200. Foto: Zortrax

Jaké tiskárny nabízíte a v jakém finančním rozpětí? 

Momentálně zastupujeme dva výrobce, což je Zortrax a Flashforge, Druhá jmenovaná skončila na děleném třetím místě. Její cenová relace je 29 tisíc korun bez daně. Je vybavená dvěma extrudéry, jde o kompletně uzavřený systém, takže vás netrápí odchlipování modelů, je vybavena dotykovým displejem. Dodáváme i tiskárnu bez dotykového displeje v kovovém provedení, její cena je 31 tisíc korun bez daně. Tiskárna Zortrax M200, vítěz soutěže, má doporučenou cenu 1699 eur, takže bez daně se její cena v korunách pohybuje kolem 42 tisíc korun bez daně. 

Co chystáte na letošní rok? 

Chystáme se i nadále vystavovat výrobky zákazníkům a propagovat je.   

Richard Stevens, 3Dees, reseller Zortraxu

Co říkáte na druhé místo v soutěži? 

Doufali jsme, že budeme na špici, ale určitě mám z druhého místa velkou radost. Šlo o stejný stroj Zortrax M200, která obsadil první místo, rozdíl byl jen v nastaveních tiskárny. 

Co chystáte na letošní rok? 

Letos se chceme stát resellerem pro nový typ italských 3D tiskáren Digital Wax X, které dokážou tisknout ve vysoké kvalitě. Nyní pracujeme na kontraktu a doufáme, že se tato značka už brzy objeví na našem trhu. Těšíme se, protože tiskárna umí tisknout velmi dobře jemné detaily.   

David Miklas, zakladatel be3D 

 

David Miklas, zakladatel be3D. Foto: archiv

Jste spokojeni se třetím místem tiskárny DeeGreen? 

Samozřejmě, že ano. Dobře jsme odprezentovali Českou republiku. Jediná česká tiskárna mezi výherci a hned třetí místo! Ale při tisku z PLA jsme byli první, protože ty dvě první tiskárny používají ABS. 

V jaké cenové relaci se nyní pohybují vaše produkty? 

DeeGreen stojí 49 005 korun. Samozřejmě naše velká tiskárna je dražší. 

Co chystáte na letošní rok? 

Budeme předvádět novou verzi DeeRed, která je zvenčí menší a zevnitř větší, to znamená, že v jednom tiskovém rozměru nyní tiskne modely o 20 cm větší, celkově se tedy dostáváme až do rozměrů 40 x 60 x 80 cm. Novou tiskárnu budeme představovat příští měsíc v Londýně. A během léta představíme koncept zcela nové tiskárny, která bude používat nejmodernější technologie a vyjde vstříc uživatelům. 

Pokud vím, vaše prostory v Praze už vám byly malé a výrobu jste přemístili do Kralup nad Vltavou.

Výrobu právě přemísťujeme, ale její většina je už přestěhovaná. V Kralupech nad Vltavou máme velkou halu, vybavenou moderními technologiemi, a velice brzy spustíme výrobu. Čeká se na naskladnění dílů, zavedení systémů, vše se otestuje a výroba se rozjede naplno.   

Josef Průša, majitel společnosti Průša Research

  Josef Průša a Ondřej Průša, oba Průša Research. Foto: Milan Loucký

V jaké cenové hladině nabízíte svoje tiskárny? 

Máme tři cenové hladiny výrobků. Máme stavebnici, kterou nyní začneme dodávat, ta stojí 16 tisíc včetně daně, potom máme verzi Plus, což je tiskárna, která má všechno, má LCD, má slot na SD kartu, takže může tisknout bez počítače, ta stojí 26 tisíc. Potom máme ještě tiskárnu bez LCD displeje, tedy levnější verzi, která je celá postavená, zkalibrovaná a je k ní telefonická podpora, a ta stojí 24 200 korun. 

Od jakého modelu si nejvíc slibujete? 

Aktuálně se prodává nejvíc kompletní tiskárna, která má úplně všechno, a která umožňuje tisk i bez počítače. 

Co chystáte nového kromě toho, co jste uvedl? 

Pořád vyvíjíme, pořád vyvíjíme, bude to zajímavé, protože bude co nabízet!   

Martina Šebková, MCAE Systems 

Martina Šebková, MCAE Systems. Foto: Milan Loucký

Jaké tiskárny, v jakém cenovém rozpětí a pro koho nabízíte? 

Co se týče 3D tisku, máme široký sortiment, nabízíme profesionální 3D tiskárny od firmy Stratasys, to jsou dvě technologie, technologie FDM a PolyJet. V nižších kategoriích nabízíme tiskárny MakerBot. Jsou to modely MakerBot Replicator páté generace, MakerBot Replicator Mini, MakerBot Replicator 2X a MakerBot Replicator Z18. 

A které tiskárny jsou nejžádanější? Co lidi vlastně nejvíce chtějí? 

Záleží to samozřejmě, v jakém sortimentu se požadavky pohybují. Co se týče MakerBotů, tak nejžádanější je asi 2X, protože má dvě tiskové hlavy. Jednu je možné nahradit rozpustnou podporou pro tisk komplikovanějších tvarů, nebo umožňuje tisknout dvoubarevně. U vyšších modelů pak záleží na tom, co požadují klienti. 

A v jakých cenových hladinách se asi pohybujeme? 

Co se týče makerBotů, tak tam se pohybujeme zhruba od 40 do 200 tisíc, u speciálních tiskáren se pak pohybujeme od pěti set tisíc korun nahoru. 

Chystá se na letošní rok nějaká novinka? 

Letos máme novinku 3D skener Scanify od společnosti Fuel3D, který je k dostání zhruba měsíc. Jde o ruční skener, který se velmi dobře doplňuje s MakerBoty. Jeho cena je zhruba 45 tisíc plus daň, v tom je zahrnuto školení. Jeho obrovskou výhodou je to, že velmi rychle snímá. Vlastně jen namíříte skener na objekt, cvaknete. Uděláte snímky ze čtyř směrů, zpředu, z boků a zezadu a 3D sken je hotový. Velmi dobře snímá i textury, je dobrý i na organické věci, jako jsou třeba obličeje, ale i na skenování umění a tak podobně. Součástí tohoto skeneru je i software, který umí spojovat tyto skeny ve 3D objekt, se kterým je pak možné pracovat. 

Skenování na zakázku děláte u vás ve firmě také? 

Mimo prodej těchto zařízení jsme schopni nabídnout i služby 3D tisku nebo skenování, popřípadě CNC obrábění. Vždy se to provádí na profesionálních zařízeních.   

Petr Bláha, Repraper 

 Petr Bláha, 3Darena, a Josef Průša, Průša Research. Foto: Milan Loucký

Na závěr: Jaký je váš dojem z této akce, 3Dexpo? 

Můj dojem je nesmírně pozitivní, jsem spokojen s účastí nejen návštěvníků, ale i vystavovatelů. 

Co nabízíte zákazníkům, pro koho a za kolik?

 Nabízíme tiskárny RepRap vlastní konstrukce, která se jmenuje Kryal Cube a je to v cenové kategorii 20 tisíc korun. 

A co chystáte na letošní rok? 

No právě tento model je úplně nový, vyprojektoval jsem ho od září až do letoška a je to první 3D tiskárna RepRap, která má tvar kostky a používá nový systém Core XY systém tisku. Maximální rozměry tisknutelného objektu jsou 20 x 20 x 20 cm. Vnější rozměry tiskárny jsou 40 x 40 x 40 cm.  

Další článek: Kluzáky Blaník na nebe vrátí přerovský Blanik Aircraft CZ