Firma Elbee Mobility urychlí výrobu

Iva Duroňová Iva Duroňová
— vydáno 1. března 2018

Jednodušší a rychlejší výrobu speciálního auta pro tělesně postižené osoby umožní šestimilionová investice do výrobních technologií firmy Elbee Mobility z Moravičan na Šumpersku. Téměř polovinu nákladů na investici pokryla dotace z evropských fondů.

Firma Elbee Mobility sídlí v Moravičanech na Šumpersku. Specializuje se na náhradní technologie lisování plechů, pálení laserem a ohraňování. Vozidlo Elbee pro lidi odkázané na invalidní vozík firma vyvíjí, vyrábí, prodává a zajišťuje servis od roku 2016.

Elbee je vyráběné na míru, disponuje předním nájezdem pro invalidní vozík, který usnadňuje parkování a výjezd s vozíkem tam, kam řidič vidí. Výroba vozu je náročná. Firma nyní pořídila sloupcový otočný jeřáb, vertikální obráběcí centrum, soubor měřidel a sadu svařovacích přípravků.

Po Elbee je poptávka i v zahraničí. "Aktuálně se pohybujeme v desítkách vyrobených kusů. V některých zemích prodeje v této době teprve rozbíháme. Elbee má potenciál stát se standardem v mobilitě tělesně postižených. Do budoucna přemýšlíme i o elektrické verzi vozidla," uvedl jednatel Elbee Mobility Ladislav Brázdil mladší.

Dotaci na nákup nových výrobních technologií společnost Elbee Mobility získala z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost 2014-2020, konkrétně programu Technologie. O tento program české firmy loni projevily velký zájem. "Přihlásilo se nám přes tisíc žádostí s projekty za více než 5,8 miliardy korun. Původně program počítal s limitem 1,5 miliardy korun, díky velkému zájmu byl ale zdvojnásoben na tři miliardy," uvedl generální ředitel Agentury pro podnikání a inovace Lukáš Vymětal.

Další článek: Investice Třineckých železáren v Kladně