GE Aviation zatím vybrala 18 českých firem pro výrobu součástí do motorů ATP

Redakce Redakce
— vydáno 20. dubna 2017

Společnost General Electric (GE) Aviation předběžně vybrala 18 českých firem, které by jí mohly dodávat součástky pro výrobu nových turbovrtulových motorů ATP. V budoucnu by mohly získat zakázky za 2,4 miliardy korun ročně. Na dnešním dodavatelském fóru společnosti to uvedl prezident GE Aviation Czech Norman Baker. Jedná se například o Českou zbrojovku, UNIS, Stratech nebo Aerotech Czech. GE loni na podzim podepsala investiční smlouvu s vládou, že v Česku postaví závod pro vývoj, testování a výrobu turbovrtulových motorů.

Inzerce

Podle informací ČTK výše investice do závodu dosáhne minimálně 50 milionů eur (1,35 miliardy Kč). Závod by měl zahájit výrobu turbovrtulových motorů v roce 2022, při plné výrobní kapacitě bude vyrábět více než 400 motorů ročně. Místo, kde nové centrum vyroste, by GE měla oznámit do poloviny letošního roku. Vzhledem k tomu, že GE Aviation Czech má již osm let zázemí v pražských Letňanech, se podle vedení firmy bude s největší pravděpodobností jednat o lokalitu ve Středočeském kraji. 

Agentura CzechInvest původně vybrala zhruba pět desítek potenciálních dodavatelů. GE Aviation z nich zatím vybrala 18 firem, které nejvíce splňují kritéria na kvalitu a konstrukci dílů. Nejedná se však o žádnou uzavřenou společnost, do hry mohou vstoupit i další firmy. Konečný počet těchto firem nebo lhůtu pro jejich výběr GE Aviation nestanovila. 

GE Aviation v Česku vytvoří v nové centrále 500 nových pracovních míst a zdvojnásobí tak počet svých zaměstnanců v ČR. Sto z těchto míst už vzniklo loni pro podporu vývoje nového motoru ATP pro jednomotorový letoun Cessna Denali. Letoun bude mít s novým motorem dolet okolo 3000 km a bude dosahovat rychlosti přes 520 km/h. 

Česko by se díky investici mělo dostat mezi pět států, ve kterých jsou vyvíjeny a vyráběny letecké motory. GE může zažádat o investiční pobídku na stavbu nového závodu maximálně do 25 procent uznatelných nákladů. 

General Electric je největší americký průmyslový konglomerát a z hlediska tržní kapitalizace patří mezi tři největší společnosti na světě. Soustřeďuje se zejména na dopravní technologie, ropu a zemní plyn, finanční služby, energetiku, letectví, zdravotnictví i farmaceutický a strojírenský průmysl. Založen byl v roce 1892, pobočky má ve 170 zemích a zaměstnává přes 300.000 lidí.

Další článek: Liberecká Magna hledá kolem 50 nových lidí