Hackeři údajně na Ukrajině způsobili výpadek proudu

Redakce Redakce
— vydáno 6. ledna 2016

Na západě Ukrajiny byl poprvé na světě zaznamenán výpadek dodávek elektřiny vyvolaný počítačovým virem. Tuto informaci zveřejnila agentura AFP s odvoláním na antivirovou společnost ESET a správce ukrajinské energetické sítě. Virus vložili do rozvodného systému neznámí hackeři a způsobili rozsáhlou poruchu v dodávce proudu v Ivano-Frankivské oblasti.

K incidentu došlo koncem prosince a výpadek trval několik hodin, uvedla AFP. „Přerušení dodávky způsobil zásah neoprávněných osob do dálkového kontrolního systému. Obnova zásobování proudem musela být provedena ručně,“ uvedla místní energetická firma Prikarpatťaoblenergo. 

Zdroj: ESET

Agenti ukrajinské kontrarozvědky SBU později údajně objevili škodlivý software v síti několika distribučních společností. „Škodu způsobil dosud neznámý virus. Systémy se automaticky vypnuly a počítače přestaly fungovat,“ sdělil zdroj obeznámený s okolnostmi útoku. O jeho původci zatím není nic známo. 

Podle společnosti ESET útočníci použili program zvaný BlackEnergy, který dokáže umístit útočný virus do průmyslových systémů. „Tento útok jen potvrzuje obavy odborníků, že hackeři jsou stále schopnější a jejich útoků bude letos víc,“ citovala agentura z prohlášení společnosti.

Další článek: Veletrh For Arch se dále rozšíří o For Stav