Jak se vede výrobcům obráběcích nástrojů?

Firemní aktuality Firemní aktuality
— vydáno 10. dubna 2023

Vše, co potřebujete vědět o novinkách na poli obráběcích nástrojů, ale i o letošních plánech našich respondentů, se dozvíte v následující anketě. Třem zástupcům renomovaných značek jsme položili čtyři otázky.

  1. Jak hodnotíte uplynulý rok z pohledu vaší společnosti?
  2. S jakým očekáváním jste vstoupili do toho letošního?
  3. Můžete prozradit, na jaké novinky se mohou zákazníci těšit?
  4. Jaké připravujete události a kde bude možné setkat se osobně?

Martin Horváth, ISCAR ČR

1 Loňský rok byl pro firmu Iscar poměrně náročný. Byl plný výzev, a to jak těch příjemných, tak i těch nepříjemných – co přinesl život. Mezi příjemné bych určitě zařadil červnovou oslavu 30 let od založení firmy na českém trhu. Bylo hezké zavzpomínat na začátky zrodu jedinečné firmy, kterou bezpochyby Iscar ČR je, a to nejen po boku stávajících pracovníků, ale i těch, kteří jsou již v zaslouženém důchodu a u samotného zrodu firmy byli přímo nebo do ní přišli v časných začátcích. Sám jsem počátkem letošního roku oslavil 18 let u firmy, a tak ani u mě nebyla o přísun nostalgie a vzpomínek nouze. Na druhou stranu, emocemi nás všech, otřásl počátkem září náhlý odchod našeho kolegy z tohoto světa. Byla to rána z čistého nebe a stále pro mě není jednoduché o tom hovořit. Co uvítal každý, bylo zrušení všech covidových opatření, kterých jsme za poslední dva roky měli všichni plné zuby. Po čtyřleté pauze se Iscar ČR opět zúčastnil Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně, kde jsme se mohli bez omezení setkat s většinou obchodních partnerů v uvolněnější atmosféře mimo běžný každodenní shon. Z obchodního hlediska se jednalo o celkem úspěšný rok, kdy se více či méně podařilo obhájit stanovenou laťku obratu. Což je v roce, kdy celou společností rezonovalo slovo válka, inflace prudce rostla (dle Českého statistického úřadu byla průměrná míra inflace za celý loňský rok 15,1 %) a snad každý pocítil drastické zdražení energií a pohonných hmot, až k nevíře. Vše to vypovídá o tom, jak usilovně obchodníci, technici v terénu a celý tým Iscar ČR efektivně a naplno pracovali. Opět se ukázalo, že tato firma je plná schopných lidí, má zajímavé produkty a naprosto bezvadný servis, který je u Iscar ČR bezkonkurenční a našimi zákazníky velmi oceňovaný.

2 Jedině s tím nejlepším! Ale teď vážně. Asi bychom si všichni přáli, aby se tato turbulentní doba zklidnila. Hlavně by měla skončit válka na Ukrajině a bezpochyby i ceny energií by se měly snížit na únosnou výši. Domnívám se, že rok 2023 bude opět velmi náročný. Věřím však, že se český průmysl přizpůsobí nelehké době. Iscar se všemožně snaží pomoci svým zákazníkům, a proto naše úsilí směrujeme k testování a nasazování nových produktů do výroby. Důvod je prostý. Novinky jsou produktivnější a šetří nemalé výrobní náklady. Občas je to složitější, protože firmy bývají konzervativní a nerady mění zajeté a fungující věci. Možná, poněkud paradoxně, tato doba pomůže ke změně myšlení. My tomu věříme a vidíme, že u mnohých firem se to již děje.

3 To je docela těžká otázka, ale existuje na ni poměrně jednoduchá odpověď. Většina zákazníků si za dlouhé roky určitě zvykla, že každá naše prodejní kampaň, která přinese novinky, trvá 4–5 let. Ta poslední s názvem NEOLOGIQ přišla v roce 2021, takže očekávat nějakou převratnou novinku v roce 2023 by bylo překvapením i pro nás. Ale čert a vývojáři v R&D Iscar nikdy nespí. Ostatně, na jedné z budov v mateřské firmě v Izraeli je napsáno: Where innovation never stops! (Kde inovace nikdy nekončí!). A toto heslo potvrzuje fakt, že i když životnost jedné kampaně je již zmíněných 4 až 5 let, neznamená to, že by Iscar spal a čekal do roku 2025 na novou kampaň. V průběhu každého roku je uvedeno na trh v průměru 50 tzv. NPA (new product announcement, tedy oznámení o novém produktu). A co to znamená v praxi? Jedná se o novinky doplňující stávající řadu nástrojů například o nový typ řezného materiálu, geometrii, průměry těles a velikost destiček. Také se objevují úplně nové koncepce nástrojů a celých systémů, které mění zajeté představy o obrábění.

4 Jako každoročně uspořádáme vlastní technické semináře. Jeden pro oblast Moravy proběhl ve druhém únorovém týdnu. Další pro oblast Čech se konal ve čtvrtém únorovém týdnu. Tím zdaleka nekončíme. Velký seminář je naplánován a termínově potvrzen na půdě firmy Tecnotrade obráběcí stroje. Akce se uskuteční 19. dubna a všichni, kteří mají zájem poslechnout si něco o nástrojích Iscar a vidět je v řezu na špičkových strojích DN Solutions (nová obchodní značka Doosan Machine Tools), jsou srdečně zváni. Na seminář druhý den volně navážou Zákaznické dny Tecnotrade, které proběhnou ve dnech 20. a 21. dubna a Iscar ČR zde bude hlavním partnerem. A nesmí chybět oblíbené a již tradiční dny v Tajmac-ZPS ve dnech 27. a 28. dubna. Následně bychom se měli potkávat na open days u dalších významných dodavatelů obráběcích strojů po celé České republice. Nesmím však zapomenout na školství, protože v rámci jeho podpory pravidelně pořádáme semináře na různých středních i vysokých školách. Ty běží v zajetých kolejích dle našich časových možností a vše je operativně řešeno vzájemnou dohodou. Aktuálně zrovna jeden připravujeme na půdě Západočeské univerzity v Plzni.

Jiří Majer, Walter CZ

1 Rok 2022 byl velká výzva, kterou se nám, i přes nepřízeň okolností, podařilo zvládnout. Walter CZ má značný počet velkých zákazníků, u kterých se veškeré změny na trhu, jako pandemie covid-19, neutuchající válka na Ukrajině i zvýšení cen energií, propisuje ve větší míře. Několikrát jsme čelili překážkám typu uzavření či propadu výroby, což ovlivnilo jak našeho zákazníka, tak i nás. Zde se jasně ukázalo, jak je důležité mít různorodé portfolio zákazníků a našich distributorů.

2 Zajisté s pozitivnějším, ačkoliv některé překážky nám ještě leží u nohou. Ale vnímám, že náš úspěch je více v našich rukou a záleží jen na nás, jak se budeme tento rok „ohánět“. Ekonomika jako taková by potřebovala rok bez větších turbulencí, které nemůžete ovlivnit a jen na ně reagujete. Je potřeba opět začít tvořit a rozvíjet jak sebe, tak i naše zákazníky.

3 Naši zákazníci jsou již zvyklí, že dvakrát do roka na trh přineseme novinky ve všech okruzích obrábění a stejně tomu bude i tento rok. Přesněji hned od dubna se spustí prodej novinek pro rok 2023, jde například o nové sorty destiček pro soustružení, a to WKP01G a WPP05G s naším jedinečným povlakem Tiger·tec Gold. Dále pak zbrusu nový vícevrstevný povlak Krato·tec pro vrtací nástroje, který je velmi odolný vůči opotřebení, a v oblasti frézování naše frézy ze slinutého karbidu MC230 a MC233 Advance s novou geometrií s nestejnoměrnou spirálou.

4 V dubnu nás zákazníci hlavně z Moravy mohou potkat na tradičních dnech otevřených dveří společnosti Tajmac-ZPS, které jsou takovým malým jarním veletrhem. Co se české části republiky týká, tak zde ještě nebylo vše domluveno, ale naše společnost nabízí i možnost uspořádání tematického školení ve firmách našich zákazníků nejen pro jejich nové zaměstnance, ale ohledně výše zmíněných novinek pro všechny. Stačí se nám ozvat na naši obecnou e-mailovou adresu service.cz@walter-tools.com.

David Mezírka, Seco Tools CZ

1 Loňský rok určitě nepatřil k těm jednodušším a všichni, kteří chtěli udržet svoji nastavenou laťku, měli plné ruce práce. Jsme rádi, že společnost Seco Tools CZ ji udržela a nadále úspěšně rozvíjela pevné vazby se svými zákazníky, kterým mohla nabídnout jak prvotřídní nástroje, tak i technickou podporu a rychlý servis.

2 S cílem udržet tyto hodnoty samozřejmě vstupujeme i do roku letošního a věříme, že je před námi úspěšné, i když stále poněkud náročnější období.

3 Pro rok 2023 máme opět připraveny zajímavé produktové novinky. Pokračuje rozšiřování programu závitníků Seco i modulárního frézovacího systému X-Head, a také monolitních fréz JS754 – tentokrát o nejkratší řadu Stub. Přidáváme též dvě nové geometrie pro oblíbené čelní frézy Double Octomill a vylepšujeme i naše digitální služby. Přibývají nové funkce v mobilní aplikaci Seco Assistant, již můžete využít pro vyhledávání produktů Seco, kalkulace řezných rychlostí a posuvů či úběru materiálu, a dokonce i porovnávání břitových destiček Seco všech typů s produkty jiných výrobců. Uvedení dalších nových produktů pak chystámena podzimní měsíce 2023. V oblasti služeb a konzultací nabízíme našim zákazníkům analýzu opotřebení nástrojů – GTDA, kdy zkoumáme břity větších počtů namátkou vybraných nástrojů z daného provozu a vyhodnocujeme, jak jsou na tom z hlediska opotřebení. To se následně klasifikuje podle jeho typu a aktuální míry. Opotřebení určitého nástroje však představuje pouze jeden z množství vlivů na efektivitu celkového výrobního procesu. GTDA jde proto dál a nezkoumá jen opotřebení jednotlivých nástrojů, ale bere v úvahu i množství nástrojů ve výrobě a současně zohledňuje i širokou řadu dalších významných faktorů.

4 Rádi bychom navázali na dobu před covidem, kdy jsme v našem Technickém centru Seco v Brně pravidelně několikrát do roka vítali účastníky vzdělávacích kurzů STEP. Tyto kurzy organizujeme pro různé úrovně znalostí a zkušeností – od začátečníků ažpo pokročilé. V rámci základního modulu poskytují tyto kurzy souhrnný přehled všech aspektů procesu obrábění kovů. Pokročilé moduly pak jdou do větší hloubky specifických oblastí a přinášejí detailní pohled například na strategie obrábění, vlastnosti obráběných materiálů a geometrie obráběcích nástrojů. Doufáme, že se kurzy brzy rozjedou a znovu se setkají s vysokým zájmem našich zákazníků. V dubnu také plánujeme opětovnou účast na Zákaznických dnech Tajmac-ZPS ve Zlíně a na toto osobní setkání s našimi zákazníky a obchodními partnery se už nyní velice těšíme.

Další článek: Výkonné jeřáby jsou pro výrobní logistiku ve firmě Magna klíčovou technologií