Létání s drony podléhá od ledna novým pravidlům

Redakce Redakce
— vydáno 7. ledna 2021

Drony vnímáme obvykle jako zdroj zábavy, využívají se ale stále častěji i pro mapování, hlídání objektů, kontrolu stavu zařízení a experimentuje se s nimi při doručování zásilek. Na profesionální úrovni je využívá armáda, policie a Integrovaný záchranný systém. Profesionálové i nadšenci by měli vědět, jaká pravidla pro provozování dronů nově platí od 1. ledna 2021.

Inzerce

Novinky roku 2021 – registrace a testy pilotů

Od 1. ledna 2021 vstoupila v platnost pro provozovatele povinná registrace dronů, které mají kameru a těch, které jsou těžší než 250 gramů. Dalším novým pravidlem je povinná registrace pilotů takových bezpilotních prostředků a úspěšné složení online testu na webu Úřadu pro civilní letectví: dron.caa.cz.

„Dron, který podléhá registraci, musí být opatřen identifikačním číslem, tedy jakousi obdobu SPZ a jeho pilot pak musí prokázat základní vědomosti a úspěšně složit test. Registrace i test jsou přitom zdarma na online portálu Úřadu pro civilní letectví,“ vysvětluje Andrej Hronec, ředitel společnosti Audiopro. 

Drony bez registrace

S drony do 250 gramů lze sice létat nad lidmi, neplatí to ale pro davy lidí. Drony také musí létat vždy na dohled pilota a maximálně do výšky 120 metrů nad zemí. V platnosti také zůstávají bezletové zóny stanovené jednotlivými státy.

Aktuálním faktem jsou stále ještě nejednotná pravidla pro létání s drony v různých zemích, a to je také jeden z důvodů, proč se evropská legislativa chystá tuto problematiku nově a jednotně upravovat. Nový systém je zaváděn zejména kvůli zvýšení bezpečnosti a celkového zpřehlednění provozu těchto bezpilotních prostředků. 

Není dron jako dron

Létání ve veřejném zájmu – tedy při použití složkami armády, policie či záchranářů – získává pro provoz profesionálního bezpilotního prostředku výjimku. A to právě z důvodu veřejného zájmu, mnohem profesionálnější konstrukce a v neposlední řadě řízení školeným pilotem.

Další článek: Seznamte se s… Romanem Šimíkem ze Seco Tools