Letohradské strojírny se stanou součástí CZ Loko

Redakce Redakce
— vydáno 18. prosince 2017

Společnost CZ Loko, která vyrábí motorové lokomotivy, se letos stala stoprocentním vlastníkem Letohradských strojíren. Firma bude její součástí. Pro 40 zaměstnanců strojíren se nic nezmění.

CZ Loko nechá strojírny vymazat z obchodního rejstříku a místo dceřiné společnosti bude mít v Letohradě provozovnu na servis kolejových vozidel. Zaměstnanci budou mít nadále stejné podmínky.

„Nám však odstranění mezičlánku přinese jednodušší řízení i účetnictví, sníží se náklady a otevře prostor pro další obchodní aktivity,“ uvedl předseda představenstva Josef Bárta CZ LOKO.

Společnost ve fiskálním roce (od října 2016 do září 2017) utržila téměř 2,2 miliardy korun, zaznamenala tak dvouprocentní pokles tržeb. Její zisk před zdaněním vzrostl ze 41 na 87 milionů korun.

„Vyrábíme efektivněji, s nižšími režijními náklady. Projevila se specializace provozoven i stabilizace portfolia našich lokomotiv, což snížilo náklady na drahý vývoj a neméně drahé schvalovaní vozidel do provozu,“ uvedl Josef Bárta.

Firma oslabila v Rusku kvůli uvaleným sankcím Evropské unie po krymské krizi. Nalezla ale nové trhy například v Maďarsku a posílila postavení třeba v Itálii, Finsku či Turecku.

Firma vyrábí lokomotivy, věnuje se i jejich modernizacím, opravám a servisu. Sídlo a hlavní provozovnu má v České Třebové, další pak v Jihlavě a Nymburku. Dosud vyrobila 960 lokomotiv, z nichž 356 jezdí v zahraničí. Zaměstnává na 760 lidí.

Další článek: Brněnská Jet Investment koupila německo-rakouské strojírny HOECKLE