Letošního strojírenského veletrhu se zúčastní 1 610 vystavovatelů

Redakce Redakce
— vydáno 4. října 2017

Letošního Mezinárodního strojírenského veletrhu (MSV) v Brně se zúčastní 1 610 firem ze 32 zemí. Zahraniční firmy tvoří polovinu, největší podíl patří stejně jako loni Německu s 245 vystavovateli. Na tiskové konferenci to dnes oznámili organizátoři 59. ročníku veletrhu. Akce se koná od 9. do 13. října. Hlavním tématem bude automatizace a digitalizace průmyslu, takzvaný průmysl 4.0.

"Ekonomice se daří, všechny pavilony jsou vyprodané, všechny plochy budou zaplněné. Ovšem trápí nás nedostatek pracovníků. Zatímco loni jsem si stěžoval, že nejsou řemeslníci, letos už nám scházejí i hostesky," řekl generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš.

Počet vystavovatelů je o pět procent nižší než loni. Ovšem sudé ročníky jsou podle Kuliše tradičně bohatší, protože se v jediném termínu konají i specializované veletrhy IMT, slévárenský FOND-EX, veletrh svařovací techniky WELDING, PLASTEX a PROFINTECH. Loni na veletrh přišlo přes 84.000 návštěvníků. Jejich počet byl stejně jako počet vystavovatelů nejvyšší od roku 2009. V porovnání s posledním lichým ročníkem v roce 2015 je letos počet vystavovatelů vyšší téměř o desetinu.

"Ekonomice se daří, všechny pavilony jsou vyprodané, všechny plochy budou zaplněné. Ovšem trápí nás nedostatek pracovníků. Zatímco loni jsem si stěžoval, že nejsou řemeslníci, letos už nám scházejí i hostesky,"

Největší podíl, více než třetina, bude patřit důlní, hutní, slévárenské a sklářské technice. Následují materiály a komponenty pro strojírenství (12,5 procenta) a plasty, pryže a chemie pro strojírenství (12 procent). Čistá výstavní plocha činí asi 40 000 metrů čtverečních, což zhruba odpovídá rozloze Václavského náměstí v Praze. "Pokud jde o tržby, ty ze strojírenského veletrhu tvoří zhruba třetinu celkového ročního obratu Veletrhů Brno. A ten je přibližně miliarda korun," doplnil Kuliš.

Ze zahraničních vystavovatelů jich bude po Německu nejvíce ze Slovenska (78), Itálie (73), Číny a Indie (shodně 71). Právě Indie je letos partnerskou zemí veletrhu. "Věřím, že účast Indie přispěje k prohloubení spolupráce s touto dynamicky se rozvíjející zemí. Myslím, že strojírenský veletrh si dlouhodobě udržuje vysokou kvalitu a přináší nové impulsy pro českou ekonomiku," řekl ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD).

Podle mluvčího veletrhu Jiřího Erlebacha nabídnou expozice zajímavosti pro odborníky i pro laiky. "Pozornost si zaslouží například nejsilnější robot na světě, kterého v pavilonu P ukáže firma FANUC. Rameno stroje si poradí s nákladem těžkým až 2,3 tuny, což odpovídá osobnímu autu i s řidičem," dodal Erlebach.

Další článek: Rozsáhlý areál brněnského Zetoru zřejmě čeká velký rozvoj