Neuhne-li farmář u Řezna, bude logistické centrum BMW u nás

Redakce Redakce
— vydáno 4. března 2015

Poněkud úsměvně působí situace, do které se dostala automobilka BMW u Řezna v Bavorsku. Místní farmář totiž nechce prodat své pozemky – a tak německý výrobce luxusních automobilů BMW údajně oznámil, že pokud vyhlédnutý pozemek u Řezna nezíská, postaví velké logistické centrum v České republice místo v Bavorsku.

Na zmíněném pozemku hospodaří farmář, který se o něj navíc pře s knížecím rodem Thurn-Taxisů, informoval deník Die Welt. Ve hře je podle listu asi 2000 pracovních míst, které by logistické centrum mohlo nabídnout. Táhlý spor mezi farmářem a knížecím domem označuje Die Welt za frašku nebo kuriózní či pikantní spor. „Nervózní“ je kvůli němu údajně i bavorský premiér Horst Seehofer, protože do Česka by tak mohlo uniknout 2000 pracovních míst. 

Bavorská automobilka BMW chce vybudovat logistický sklad, v němž by zaměstnala na dva tisíce lidí. Foto: BMW

BMW letos hodlá v Německu vytvořit dohromady 5000 nových pracovních příležitostí, z toho 2000 v Niedertraublingu poblíž Řezna. Mnichovská automobilka ale zatím nemůže padesátihektarový areál koupit od Alberta von Thurn-Taxise, jednoho z nejbohatších Němců. Na propachtovaném pozemku hospodaří už od roku 1860 rodina pěstitele osiva Bertholda Bauera. Majitel smlouvu vypověděl, ale farmář se obrátil na soud. Nyní se schyluje k soudnímu procesu, který má určit mimo jiné kompenzaci pro farmáře, jenž má pozemky opustit. Pokud nedojde k mimosoudnímu vyrovnání, soud také pravděpodobně určí několikaletou výpovědní lhůtu, což by ale plán BMW pohřbilo, tvrdí Die Welt. 

Minulý týden údajně samotná BMW farmáři nabídla rozsáhlé kompenzace i náhradní pozemky, včetně louky u Řezna, jíž se přezdívá „Papežská“, protože na ní papež Benedikt XVI. v roce 2006 sloužil mši. Ne všechna nabízená půda se však hodí pro pěstování šlechtěných osiv, jímž se Bauer dosud živil. 

Jestliže ještě před několika týdny byly ve hře jako alternativní lokality pro výstavbu skladu součástek jiná místa v Bavorsku, nyní prý dala automobilka BMW jasně najevo, že bude stavět buď u Řezna, nebo logistické centrum vznikne v České republice. V tom případě by podle Die Welt byla blamáž pro Bavorsko a Seehofera tak velká, že bavorský premiér do vyjednávání zapojil šéfa svého úřadu Marcela Hubera. Už loni v listopadu Seehofer podle německého listu přemlouval šéfa BMW Norberta Reithofera, aby firma sklad součástek postavila v Řezně, kde má BMW i jeden ze svých výrobních závodů. Starosta Řezna Joachim Wolbergs prý poznamenal, že město slibovaných 2000 pracovních míst nutně potřebuje. Z chystaného logistického centra mají být zásobovány rovněž ostatní závody BMW jak v Německu, tak i v zahraničí.

Další článek: Evropské výzkumné centrum excelence v Plzni pracuje naplno