Obrábění bez vibrací – plug and play

Iva Duroňová Iva Duroňová
— vydáno 8. listopadu 2018

Řadou technologických vylepšení se může pochlubit nový antivibrační vyvrtávací systém, který na trh uvádí společnost Kennametal.

Typickým zvukem většiny obroben je vysoké intenzivní pískání doprovázející operace vyvrtávání hlubokých otvorů. Tento problém obráběče trápí už od doby, kdy vynálezce soustruhu Henry Maudslay, do něj poprvé založil kus oceli a zkusil skrz něj vrtat díru. 

Nový vyvrtávací systém Kennametal nabízí velmi účinný mechanismus proti vibracím, nabízí rozsáhlou řadu vyvrtávacích hlav osazených břitovými destičkami, různé velikostí vyvrtávacích tyčí s rozsahem průměrů od jednoho do čtyř palců, v metrické verzi začíná na 25 mm a končí na 100 mm. Uživatelům navíc nabídne technologická řešení pro plug and play operace. Není potřeba žádné seřizování nebo nastavování – jednoduše tyč vyjmete z balení, uložíte do revolverové hlavy a můžete vyvrtávat. Eliminace vibrací a tudíž i pískání značně prodlužuje životnost nástroje, nehledě na pozitivní dopad na jakost povrchu. A pokud nástroje déle vydrží, mohou být náročněji využívány, s vyššími posuvy, řeznými rychlostmi a hloubkami řezu.

Vlastnosti antivibračního vyvrtávacího systému

Použití vroubkovaného spoje vyvrtávací hlavy s pracovním koncem vyvrtávací tyče, který umožňuje bezpečné upnutí různých druhů a velikostí vyvrtávacích hlav osazených břitovými destičkami.

Kratší a lehčí vyvrtávací hlavy, tedy lepší stabilitu přispívající k lepšímu výkonu vyvrtávací tyče.

Vnitřní tlumení – vyvrtávací tyče pracují bez vibrací a současně jsou i bezúdržbové. Uvnitř tyče je v tlumicí kapalině uložen masivní díl podepřený dvojicí pružných podpor. Tento díl se během obrábění rozkmitá v předem dané frekvenci tlumící vlastní frekvenci vyvrtávací tyče, což potlačuje vibrace.

Vynikající výkon v aplikacích vyvrtávání až do hloubky 10x D, tedy mnohem více, než umožňuje celokarbidová nebo celokovová vyvrtávací tyč.

Vyvrtávací tyče jsou tak dobré, jak to umožňuje způsob upnutí ve stroji. Kennametal reflektuje tuto skutečnost dodávkou revolverových adaptérů pro různé typy strojů spolu se speciálním děleným pouzdrem pro dosažení maximální tuhosti. Vzhledem k vyšší ceně vyvrtávacího systému zákazníci jistě ocení skutečnost, že hlavy jsou v případě havárie vyměnitelné a nedojde ke zničení vyvrtávací tyče.

Další článek: Nové CNC centrum ve společnosti VAPI