Rychlý přehled

 • Stratasys koupil Arevo a získal řadu patentů pro vylepšení FDM technologie

  Po akvizici firmy Arevo se Stratasys může pochlubit již 2600 patenty pro oblast 3D tisku. Z nově získaných technologických patentů se předpokládá, že využije lokální tavení laserem pro zvýšení pevnosti v ose Z, tisk uhlíkových vláken či zhutňování válečkem. To vše připěje k větší pevnosti FDM vyrobených dílů.

  Foto: Arevo
 • Autonomní vrtulník testován pro hašení požárů v USA

  Společnost Rain, která vyvíjí technologie pro letecké hašení požárů, a Sikorsky, výrobce vrtulníků, provedly testovací let vrtulníku v autonomním režimu. Kvůli bezpečnosti byli na palubě přítomni piloti. Vize těchto firem o protipožárních opatřeních směřují k autonomní reakci: od přijetí informace o požáru, start, let, shození vody až po přistání. Podívejte se na video.

  Foto: Rain

   

 • Podívejte se na japonského „Jana Tleskače“ s jeho létajícím kolem

  Při univerzitě v Ósace existuje studentské sdružení nadšenců, kteří staví létající stroje na lidský pohon. Jeho člen, Fusha Sakai, sestrojil zdařilé létající kolo, s nímž se chystá na letošní soutěž Birdman v Anglii. Tam se již od 70. let minulého století potkávají „ptačí muži“. Podívejte se na video ZDE.

 • Navštivte Oborový den Ústavu výrobních strojů a zařízení v Praze

  Pro zájemce o magisterské studium zaměřené na průmyslovou automatizaci, řízení a pohony obráběcích strojů či technologii a konstrukci strojů je určen Oborový den. Zájemci mají k dispozici dvě lokality a dva termíny:

  • čtvrtek 7. března 2024 od 12.30 hodin v laboratořích RCMT na adrese Horská 3, Praha 2 Albertov (budova A)
  • středu 13. března 2024 od 12.30 hodin v oddělení průmyslové výroby a automatizace na adrese Jugoslávských partyzánů 1580/3, Praha 5 Dejvice (budova CIIRC).
 • Vědci zkoumají reaktor ve Fukušimě pomocí minidronů a robotů

  Do jednoho ze tří havarovaných reaktorů jaderné elektrárny Fukušima v Japonsku v tomto týdnu vyslali vědci několik autonomních zařízení. Konkrétně šlo o čtyři miniaturní drony a štíhlý robot „hadí konstrukce“. Akce však zatím nedosáhla plánovaných výsledků kvůli technickým problémům s bezdrátovou komunikací s roboty uvnitř elektrárny. Průzkum směřuje k odstranění stovek tun vysoce radioaktivního paliva a trosek. Tato riskantní operace je plánována na několik desítek let.

Zobrazit nejnovější