Případová studie MONNIT: zaměstnanci odcházejí od strojů v plném provozu. Co s tím?

FOXON s.r.o.
— vydáno 15. srpna 2017

Ve velkých výrobních společnostech existuje bezpočet oblastí, ve kterých mohou bezdrátová řešení zvýšit efektivitu a produktivitu. A právě jedna taková společnost oslovila americkou firmu Monnit, která je špičkovým výrobcem bezdrátových technologií, s žádostí o řešení dlouhotrvajícího problému na výrobní hale.

POPIS PROBLÉMU:

Vedoucí výroby se opakovaně setkávali s tím, že zaměstnanci odcházeli od strojů za plného provozu. To vedlo k prodloužení doby provozu strojů, které se díky tomu přehřívaly a docházelo tak k selhávání motorů.

Firma proto hledala spolehlivý a levný systém, který by sledoval, jak dlouho je stroj v provozu a jestli je v této době vždy přítomen odpovědný pracovník.

ŘEŠENÍ:

Technici společnosti Monnit po zvážení situace doporučili vedení údržby použít bezdrátové senzory detekce napětí, snímače teplot se sondami, senzory detekce pohybu a bránu MonnitLink™.

Do elektromotorů integrovali senzory detekce napětí, které umožnily systému určit moment spuštění a vypnutí, a měřit tak dobu provozu zařízení. Technici také připojili snímače teploty ke skříním motorů, aby je mohli nepřetržitě monitorovat. Nakonec použili také senzory detekce pohybu, které pomocí infračervené snímací technologie dokážou rozpoznat, zda se v kontrolní oblasti někdo pohybuje.

Data ze senzorů byla neustále bezdrátově přenášena do brány MonnitLink™, která odesílá informace do online monitorovacího systému iMonnit. Všechny senzory byly nastaveny tak, aby sledovaly dobu chodu motorů, každých 10 minut na nich změřily teplotu a také aby upozornily správce, pokud by u některého ze strojů nebyl přítomen pracovník. 

VÝSLEDEK:

Řešení Monnit zpravidla umožňuje prakticky okamžitou návratnost investic a nejinak tomu bylo i v tomto případě. Zákazník investoval $1,400 a mohl díky tomu nasadit komplexní řešení problému celkem na 5 pracovních stanovišť.

Během prvního měsíce byla údržba upozorněna na několik situací, kdy pracovník opustil obsluhovaný stroj během provozu. Díky tomu mohli zavést nové postupy pro eliminaci těchto situací. Údržba měla také pravidelně k dispozici data ohledně teploty motorů, což jim umožnilo předvídat poruchy ložisek a díky tomu i čas, kdy by se mohl blížit výpadek motoru.

Díky předvídání poruch se údržbě výrazně snížily náklady na opravy motorů i počet odstávek. Také došlo k optimalizaci doby provozu strojů a snížení nákladů za elektřinu.

Díky řešení Monnit teď zákazník může:

  • být si jist, že výroba běží tak, jak má
  • efektivněji provádět údržbu na zařízeních, čímž snižuje náklady na opravy a prostoje ve výrobě
  • optimalizovat dobu provozu stroje a šetřit na elektřině.

 „Bezdrátové senzory Monnit se nám zaplatily už během prvního měsíce. Můžeme teď pohodlně sledovat provoz strojů a optimalizovat procesy, což nám výrazně šetří čas a peníze. Tato investice se nám opravdu vyplatila!“

Todd L., vývojový inženýr

POUŽITÉ SENZORY MONNIT:

     1. Senzor detekce napětí pro monitorování chodu motorů a dobu jejich provozu.
     2. Teplotní senzor se sondou pro monitorování teplot motorů.
     3. Senzor pohybu s infračervenou technologií pro monitorování pohybu v okolí strojů v provozu.

 Nezáleží na tom, jestli jste v práci nebo zrovna někde cestujete. S řešením Monnit máte přístup k datům 24/7, takže máte perfektní přehled odkudkoliv.

Další článek: Nový „free-run režim“ v softwaru CARTO 2.1 rozšiřuje funkčnost XM-60