Prodej motocyklů do března klesl o čtyři procenta

Redakce Redakce
— vydáno 20. dubna 2015

Prodeje motocyklů v prvním čtvrtletí tohoto roku za rokem předchozím zaostávají. V tomto období si koupilo nový motocykl jen 2893 zájemců. To představuje čtyřprocentní meziroční pokles prodejů. Podle svazu dovozců automobilů (SDA) může toho být příčinou loňská velmi mírná zima, během které se motocykly prodávaly poměrně úspěšně.

Podle ředitele marketingu Hondy Petra Hubáčka se však zatím prodeje vyvíjí téměř totožně s loňským rokem. Trh stále táhnou zejména motocykly a skútry o objemu do 125 ccm, které lze mnohdy řídit jen s řidičským průkazem na osobní automobil. Patřila jim více než třetina trhu. Druhou nejsilnější kategorií jsou stroje nad 800 ccm.

Jedním z nejlépe vybavených skútrů značky Honda je Integra v provedení Trikolóra, oslovující především české sportovní fanoušky. Její výhodou je objem motoru 125 ccm, takže na její řízení vystačí řidičský průkaz skupiny B. Foto: Honda

„Značně se letos zvýšila i poptávka po tzv. nahatých motocyklech bez kapotáže, kde zaznamenáváme růst o 50 procent. Věříme, že se na tom podílí naše akce na modely CB650F a CB500F,“ uvedl Hubáček. 

Americký výrobce Harley-Davidson letos očekává růst. „Nejlepším obdobím v novodobé historii ČR byl pro nás rok 2008, kdy se u nás prodalo 500 motocyklů Harley-Davidson. S nástupem ekonomické recese se trh v roce 2009 propadl o desítky procent a v menší míře se pokles dotkl i nás. Počínaje rokem 2010 naše prodeje každoročně rostou a postupně se k roku 2008 přibližují. Letos počítáme opět s dalším nárůstem,“ konstatoval ředitel regionálního zastoupení Martin Heřmanský s tím, že se chce letos zaměřit především na cestovní stroje. 

Nejprodávanější byla v prvním čtvrtletí celosvětová jednička Honda s 385 prodanými stroji, následují se shodným počtem Yamaha a výrobce skútrů CF Moto. Nejvíce motocyklů se prodává v Praze a ve Středočeském kraji, kde to je třetina všech prodaných strojů. Následují Jihomoravský a Moravskoslezský kraj. Naopak nejméně je to v nejmenším Karlovarském kraji. 

Dovoz ojetých motocyklů byl téměř totožný s loňskem. Češi za první tři měsíce přihlásili 2758 ojetých strojů.

Další článek: Společnost Assa Abloy Rychnov zvedla obrat o 18 procent