Prvotřídní zážitek z kina s PREMIUM POWER

Murrelektronik CZ spol. s r.o.
— vydáno 24. srpna 2017

Napájecí zdroje Emparro společnosti Murrelektronik napájí LED osvětlení v multiplexu Traumpalast.

Traumpalast (Palác snů) v německém Leonbergu je skutečný šperk a magnet pro filmové fanoušky z širokého okolí. Při stavbě svého nejnovějšího kina navrhla multiplexová společnost Lochmann Filmtheaterbetriebe z Rudersbergu vše tak, že budou mít hosté z kina zážitek „par excellence“. Návštěvníci se mohou usadit v pohodlných sedadlech s dostatečným prostorem pro nohy, ve všech deseti sálech sledovat filmy v moderní 3D technologii a hýčkat své uši mimořádným zvukovým zážitkem.

Třešničkou na dortu jsou působivé světelné efekty, které fascinují všechny návštěvníky kina. „Nejrůznější světelné nálady patří zcela podstatně k zážitku v kinech Lochmann“,říká Eduard Henke, jednatel společnosti Freilicht! z Berlína, která se v multiplexu stará o ozdobné osvětlení. Již při cestě k multiplexu upoutá návštěvníky svým kouzlem vnější fasáda zářící v pestrých barvách. Zářící stupně schodiště ve foyeru jsou skutečná podívaná. Také v kinosálech instaloval Eduard Henke se svými spolupracovníky nespočet LED. Zvýrazňují hrany a soklové lišty. Před zahájením promítání zvyšuje očekávání na nejnovější filmový trhák světelná show v nejpestřejších barvách.

Firma Freilicht! instalovala v multiplexu Traumpalast v Leonbergu 3500 běžných metrů světelných LED pásků. Tyto pásky s RGB LED si nechává Eduard Henke vyrábět speciálně podle svých požadavků. Mícháním červené, zelené a modré barvy se dosahuje celého spektra barev. LED diody jsou řízeny pomocí stmívačů, které se nacházejí ve standardizovaných rozvaděčích. Stmívače předávají LED diodám tři hodnoty napětí v pulzně šířkové modulaci a zajišťují tak požadovanou barvu a potřebný jas.

Světelná iluminace kina – i přes velmi hospodárnou LED technologii – způsobuje kvůli své mohutnosti vysokou spotřebu energie a intenzivní využití s mnoha hodinami provozu vyžaduje trvale velmi výkonné instalační řešení. Společnost Freilicht! se proto rozhodla realizovat elektrické napájení se spínanými 24 VDC zdroji Emparro 3~ společnosti Murrelektronik. V rozvaděčích multiplexu je instalováno a zajišťuje spolehlivé napájení zhruba 80 kusů tohoto vysoce účinného zdroje.

Rozhodnutí pro trojfázový napájecí zdroj vychází ze zvláštní povahy provozu kina: Z důvodu rovnoměrného zatížení sítě na všech třech fázích nedochází ke „znečištění“ neutrálního vodiče. Díky tomu zde není žádný negativní vliv na zvukovou techniku, která je v multiplexu provedena v excelentní technologii Dolby Atmos.

Ředitele firmy Freilicht! Eduarda Henkeho přesvědčila vysoká účinnost napájecích zdrojů Emparro, až 95 %: „To znamená, že zde vzniká velmi málo odpadního tepla a nemusíme v rozvaděči instalovat chlazení“, vysvětluje tento odborník. Komponenty jsou jen minimálně tepelně zatěžovány a mají proto delší životnost. Napájecí zdroje Emparro společnosti Murrelektronik zvedají laťku také svou konstrukční šířkou a – ve srovnání s mnoha jinými přístroji – nabízejí stejný výkon při poloviční šířce, společnost Freilicht! proto může instalovat celkově menší rozvaděče. To je velká výhoda, neboť se nacházejí v promítacích místnostech jednotlivých sálů a tam je prostor velmi vzácným zbožím.

Pracovníci firmy Freilicht! nastavili stupeň vytížení zařízení na zhruba 70% mezního zatížení. „Slibujeme si od toho maximální životnost a vysokou provozní spolehlivost, koneckonců žádný návštěvník kina by neměl stát ve stínu“, říká Eduard Henke. Že může dojít při změně na plné osvětlení během světelné show ke krátkodobým zátěžovým špičkám, není žádný problém: Funkce Power Boost (150% výkonu až na 5 sekund) a Hyper Boost (zhruba 400% výkonu na dobu 20 milisekund) zajistí, že si s tím firma Freilicht! nemusí dělat hlavu.

Zajímavé je, že Freilicht! používá při napájení LED pásků provozní napětí 24 V. Eduard Henke říká: „To je skutečně novinka, klasicky se pracuje s 12 V.“ Odkazuje na Ohmův zákon, že při stejném výkonu způsobuje dvojnásobné napětí jen poloviční proudy, „proto máme z proporcionálního hlediska méně patrný pokles napětí a LED na konci kinosálu tak spolehlivě svítí stejně jako vpředu.“

Společnost Freilicht! se sídlem v Berlíně spravuje několik kin v různých místech, vzdálená údržba je proto zajímavým tématem. Například z PWM modulů přichází jednou za týden do centrály zpráva o stavu. Úžasnou věcí na napájecích zdrojích Emparro, která jde ještě o krok dál, je preventivní diagnostická funkce. Přístroj zde sleduje různé parametry, mimo jiné vnitřní teplotu, situaci zátěže během provozu, počet startů a životnost komponent. Nadejde-li nejlepší čas pro výměnu zdroje Emparro 3~ 40 A, bude tato informace předána snadno integrovatelným sdělovacím kontaktem do řízení. Napájecí zdroj nebude vyměňován příliš brzy, čímž se optimálně využijí stávající prostředky, ale ani příliš pozdě, čímž se zabrání výpadkům a problémům.

Manuel Senk, produktový manažer společnosti Murrelektronik a nadšený návštěvník kina, říká: „Traumpalast zde zvedá laťku velmi vysoko. Jsem hrdý a mé srdce filmového fanouška samozřejmě zaplesalo, že jsme mohli přispět k efektivnímu napájení osvětlovací techniky.“

Další článek: ABB Česká republika vykázala v úspěšném roce 2016 růst tržeb