Reorganizace huti Poldi bude pokračovat

Redakce Redakce
— vydáno 17. března 2017

Věřitelé dnes u pražského krajského soudu odhlasovali pokračování reorganizace kladenské huti Poldi. Společnosti hrozil konkurs kvůli dluhům. Soud ještě bude zkoumat, zda dlužník doloží, že zaplatí část dluhů a uzavřel dohody, které předpokládá v reorganizačním plánu. „Jakmile soud získá tyto informace, tak můžeme neprodleně přistoupit ke schválení reorganizace,“ uvedla soudkyně Jitka Sobková. Insolvenční správce i dlužník mají zprávu podat do dvou týdnů.

Společnost čerpá úvěry na pokrytí dluhů, reorganizace má pokračovat tak, že v nejbližších měsících bude značná část dluhů zcela uhrazena. Ve středu uzavřela Poldi smlouvu o dalším úvěru v hodnotě tří milionů eur (více než 80 milionů korun). O dalších úvěrech vedení společnosti jedná, povolení reorganizace společnosti zlepší situaci při vyjednávání. Aktuálně mají věřitelé vůči Poldi pohledávky zhruba 460 milionů korun. 

"V tomto období se nám podařilo opravit veškerá zařízení, která se nacházela ve špatném stavu, bohužel se ztratily náhradní díly, které už nebylo možné na trhu zajistit, a proto jsme také museli sáhnout po inovativních řešeních, abychom tak zajistili opětovný chod," uvedl na dnešní schůzi věřitelů italský jednatel Poldi Adriano Zambon. 

V současné době podle něj fungují všechna zařízení v komplexu kromě dvou, která ještě nebyla opravena, ale ta mají sloužit jako alternativní k těm již v provozu. "Jsme v pozici, kdy musíme veškeré dodávky platit předem," dodal jednatel. Jde o energie i suroviny. 

K soudu dnes přišla desítka zástupců věřitelů. Insolvenční správce Michal Brychta uvedl, že Poldi spolupracuje a komunikuje se zaměstnanci a věřiteli. U části pohledávek má společnost domluvený splátkový kalendář. Zaměstnanců zůstalo v podniku zhruba 200, výroba je v omezném provozu, jede například provoz tepelného zpracování nebo dokončující výroba. Společnost má dlouhodobé potíže s vyplácením mezd, nyní jsou zpožděné lednové. 

Věřitelé se odpoledne sešli ještě kvůli sesterské společnosti Poldi Trade, kterou vlastní stejný investor. I v tomto případě věřitelé reorganizaci schválili. Je to pro ně výhodnější než konkurs, protože tak dostanou zpět větší část svých pohledávek. 

Loni soud v rámci insolvenčního řízení povolil reorganizaci, o kterou zažádal nový investor, jehož zastupuje Zambon. Podle obchodního rejstříku patří společnost skupině Rucarto Limited zapsané na Kypru. 

Krajský soud také v tomto týdnu začal samostatně projednávat kauzu bývalého šéfa Poldi Vladimíra Stehlíka. Před soudem odmítl obžalobu, podle níž neodváděl peníze na zdravotní pojištění zaměstnanců nebo daň ze mzdy.

Další článek: VOP CZ bude vyrábět díly k obojživelným obrněným vozidlům