Škoda Auto chce v Kvasinách investovat zhruba 13 miliard

Redakce Redakce
— vydáno 26. září 2014

Automobilka Škoda Auto hodlá do rozvoje závodu v Kvasinách na Rychnovsku vložit kolem 450 milionů euro, tedy přibližně 13 miliard korun. Plánuje přijmout asi 1500 nových zaměstnanců. Při oslavě 80 let zahájení výroby vozů v Kvasinách to řekl člen představenstva Škody Auto pro výrobu Michael Oeljeklaus.

„V následujících letech se roční produkce závodu bude dále zvyšovat. Do závodu budeme významně investovat a v Kvasinách vybudujeme mimo jiné také kompetenční centrum pro výrobu vozů kategorie SUV,“ uvedl Oeljeklaus. 

V závodě Škody Auto v Kvasinách se nyní vyrábějí modely Superb, Yeti a Roomster. Nyní ročně závod s asi 4200 zaměstnanci vyrobí přes 150 000 vozů. V rozšířené továrně by měla podle dostupných informací začít výroba nové Škody Superb a terénního vozu pro Seat, v roce 2016 by se měl začít vyrábět ještě velký terénní vůz. 

Nové investice podle Oeljeklause půjdou do nových technických zařízení, montáže a logistiky. „Plochy pro logistiku rozšíříme o 40 000 metrů čtverečných. Obnovíme celou infrastrukturu (závodu),“ uvedl. Mluvčí automobilky Jozef Baláž upřesnil, že v nejbližších dvou až třech letech by investice měly dosáhnout kolem osmi miliard korun. K novým modelům vyráběným v Kvasinách Oeljeklaus uvedl, že příští rok se začne s výrobou třetí generace modelu Superb ve verzích limuzína i kombi. Nyní se již podle něj rozjíždí předsériová výroba Superbu nové generace. 

Podle šéfa odborů KOVO Jaroslava Povšíka nebylo lehké nové produkty pro závod Kvasiny vybojovat. Dosavadní rozvoj závodu, který výrobu znásobil z 20 000 na 150 000 vozů ročně, podle něj nemá obdoby. 

Nové zaměstnance závod podle šéfa rychnovského úřadu práce Petra Richtery zcela jistě nenalezne v regionu Rychnovska. „Potřebu Škody Auto nejsme schopni uspokojit ani dnes,“ řekl. Se získáním, přípravou a rekvalifikacemi zaměstnanců i z jiných regionů je podle něj automobilce připraven pomoci Úřad práce ČR na republikové úrovni. Současná nezaměstnanost na Rychnovsku ve výši 4,6 procenta je nejnižší v hradeckém kraji, bez práce je v okrese asi 2500 lidí. 

Masivní investice do Kvasin Škoda Auto zahájila se spuštěním výroby první generace modelu Superb v roce 2001. Od té doby investovala do závodu investovala kolem 23 miliard korun. Poslední velkou investicí je nyní dokončovaná svařovna za asi 1,7 miliardy korun, která vyrostla v areálu závodu. 

Stát a kraj hodlají rozvoj závodu podpořit investicemi do veřejné infrastruktury. Hejtman Lubomír Franc připomněl, že stát a kraj už do rozvoje zóny Kvasiny-Solnice investovaly v letech 2005 až 2012 kolem 1,3 miliardy korun. Z toho na kraj připadla investice 300 milionů korun. „Nyní by kraj mohl investovat podobnou částku,“ uvedl hejtman. 

Škoda Auto v pololetí zvedla provozní zisk o 74,9 procenta na 425 milionů eur, tedy zhruba na 11,7 miliardy korun. Tržby meziročně stouply o 20,3 procenta na rekordních téměř šest miliard eur (asi 165 miliard korun). V prvním pololetí dodala Škoda zákazníkům 522„500 vozů, o 12,5 procenta více než loni ve stejném období. Do roku 2018 chce zvýšit prodeje na minimálně 1,5 milionu vozů ročně.

Další článek: Třinecké železárny zprovoznily nové linky za 700 milionů