Škoda Auto už letos vyrobila 1,5 milionu motorů a převodovek

Redakce Redakce
— vydáno 17. prosince 2014

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto letos dosud vyrobila ve svých českých závodech 1,5 milionu motorů a převodovek. Je to nejvíce za jeden rok v historii firmy. Osm typů motorů a tři typy převodovek se používají kromě vozů značky Škoda i v dalších modelech koncernu Volkswagen.

„V dosavadním průběhu roku bylo ve výrobních závodech v Mladé Boleslavi a Vrchlabí vyrobeno 533 000 motorů a 967 000 převodovek," uvedla Škoda. V polovině tohoto roku rozšířila automobilka výrobu v Mladé Boleslavi o nové tříválcové zážehové motory řady EA211. Na počátku května vyrobila Škoda třímiliontý motor 1,2 HTP. V následujících letech chce firma vývoj a výrobu agregátů rozšiřovat. Na počátku září Škoda v Mladé Boleslavi otevřela nové zkušební a vývojové motorové centrum za 45 milionů eur (zhruba 1,2 miliardy korun). V centru vzniklo 21 nových zkušebních stanic pro testování motorů a komponentů, výstavba trvala téměř dva roky. 

Třetí generace malého vozu Škoda Fabia zaujme designem a technikou převzatou z vozů vyšších tříd (zdroj: Škoda Auto)

Výroba motorů začala v Mladé Boleslavi v roce 1899. Čtyři roky po založení podniku, který se zpočátku věnoval výrobě jízdních kol, vybavili jeho zakladatelé Václav Laurin a Václav Klement (L&K) poprvé jízdní kolo pomocným motorem a vznikla takzvaná motocykleta. Pro pohon těchto jednostopých vozidel se tehdy vyráběly jednoválcové motory o výkonu 1,25 nebo 1,75 koňských sil. 

Automobilka tento měsíc v Mladé Boleslavi vyrobila letošní miliontý vůz. Je to poprvé, co Škoda za jeden rok vyrobila milion aut. Firma plánuje další růst, do roku 2018 chce zvýšit prodeje na minimálně 1,5 milionu vozů ročně.

Další článek: Skupina ČEZ ovládla pardubickou firmu EVČ