Škoda Electric dodá dalších 25 trolejbusů Rize

Redakce Redakce
— vydáno 14. října 2015

Škoda Electric vyrábí pro lotyšskou Rigu dalších 25 trolejbusů. Jde o zakázku za více jak 500 milionů korun. Loni už převzal tamější dopravní podnik Rigas Satiksme prvních 25 nízkopodlažních kloubových vozidel.

Plzeňské strojírny uzavřely v červenci 2013 několikaletý kontrakt v celkové hodnotě až 2,6 miliardy korun na celkem 125 vozů. Nyní nabyla účinnosti druhá část smlouvy, řekl vedoucí obchodu Petr Kasenčák. Součástí smlouvy je i možnost opce na dalších 38 trolejbusů. „Nově jde o 25 trolejbusů, které jsou vybaveny pomocným dieselovým agregátem, díky němuž mohou jezdit mimo trakční vedení. Součástí je klimatizace, informační systém i zařízení, které zaznamenává počet cestujících,“ uvedl. 

Škoda Electric pomohla v rámci tendru zajistit financování zakázky, tedy postupné splácení dodávek po osm let přes Českou spořitelnu a Exportní garanční a pojišťovací společnost. 

V Rize, kde žije přes 650 tisíc obyvatel, funguje 19 trolejbusových linek, které ročně přepraví 45 milionů cestujících. Škodovácké trolejbusy tam jezdí už od roku 1955. Současná zakázka tak navazuje na 150 trolejbusů Škoda 24 Tr za 1,5 miliardy korun, které tam plzeňské strojírny prodaly v letech 2007 až 2009. Kromě trolejbusů jezdí v Rize také nízkopodlažní škodovácké tramvaje ForCity Alfa. 

Škoda Electric letos prodá 270 až 280 trolejbusů, téměř stejně jako loni. Podnik přitom pracuje jen na dvě směny, zatímco loni, kdy prodal 298 vozů, vyráběl téměř deset měsíců na tři. Letos plánuje tržby 5,6 miliardy korun, z toho trolejbusy mají tvořit 3,1 miliardy korun.

Další článek: Společnost Cemex má dva nové jednatele