Solární společnost Photon Energy investuje v Maďarsku

Redakce Redakce
— vydáno 13. dubna 2017

Mezinárodní solární společnost s českými kořeny Photon Energy N.V. začíná investovat v Maďarsku. ČTK o tom dnes informoval mluvčí firmy Jan Krčmář. Společnost v zemi založila dceřinou společnost a vyvíjí několik projektů s celkovou kapacitou šest megawattů (MW). Instalovaný výkon všech solárních elektráren v Česku činil na konci loňského roku podle dat Energetického regulačního úřadu 2047 MW.

"V minulosti jsme se správně rozhodli, že nevstoupíme na tehdy slibně se tvářící trhy jako Bulharsko, Rumunsko a Turecko. Dnes jsme přesvědčeni, že Maďarsko je správná volba, a chceme tam zrealizovat alespoň 50 MW nových projektů jak pro vlastní portfolio, tak pro externí zákazníky. Věříme, že s výstavbou prvních projektů začneme ještě letos," uvedl generální ředitel Photon Energy Georg Hotar. Plánovanou výši investic v Maďarsku firma nespecifikovala. 

Například v Bulharsku mají dlouhodobé problémy s tamními úřady jak energetická skupina ČEZ, tak skupina Energo-Pro Group, která sídlí v Praze. Obě firmy proto proti zemi zahájily mezinárodní arbitráž. ČEZ krok mimo jiné odůvodnil dlouhodobě se nezlepšující kritickou situací na tamním energetickém trhu. 

Photon Energy byla založena v roce 2008 v Praze, současné sídlo společnosti je v Amsterdamu. Další kanceláře má firma v Česku, na Slovensku, ve Švýcarsku a v Austrálii. Společnost dosud postavila v Evropě a Austrálii fotovoltaické elektrárny s výkonem více než 50 MW. Divize Photon Energy Operations poskytuje provoz, servis a monitoring fotovoltaických elektráren s výkonem více než 200 MW, z toho skoro 100 MW v ČR. 

Společnost mimo jiné na konci loňského roku oznámila, že postaví za 915 milionů korun dvě solární elektrárny v Austrálii. Zahájení výstavby plánuje v polovině letošního roku. Na financování chce Photon Energy použít peníze z emise dluhopisů v celkovém objemu až 1,05 miliardy korun, kterou v Česku loni vydala. Obě elektrárny dohromady budou mít výkon 34 megawattů (MW). 

Photon Energy N.V. se loni propadla do ztráty 55,1 milionu korun (2,04 milionu eur). V roce 2015 činila čistá ztráta společnosti 20,5 milionu korun (0,76 milionu eur). Pokles byl podle dřívějšího vyjádření firmy způsoben přeceněním derivatů. Výnosy společnosti loni meziročně klesly o 1,7 procenta na 353,8 milionu korun (13,09 milionu eur). 

Firma loni vstoupila na alternativní trh pražské burzy. Její akcie jsou obchodovány na trhu Free Market, který není hlavním trhem burzy.

Další článek: GE Aviation zatím vybrala 18 českých firem pro výrobu součástí do motorů ATP