Společnost Schaeffler otevřela nový závod ve Svitavách

Redakce Redakce
— vydáno 20. října 2017

Společnost Schaeffler Production CZ, dříve INA Lanškroun, dnes slavnostně otevřela nový výrobní závod ve Svitavách. Stavebně je dokončen, v příštích letech se ještě bude vybavovat dalšími výrobnímu technologiemi. Zatím je využita asi čtvrtina plochy. Práci v něm dosud našlo 269 zaměstnanců, do roku 2020 by jich mělo být až 1000. Nábor pracovníků nebyl v době nízké nezaměstnanosti jednoduchý, řekl novinářům jednatel firmy Marian Macháček.

"Museli jsme zintenzivnit marketingové aktivity, abychom se dostali do podvědomí. Očekáváme, že potenciální zaměstnanci se sami přihlásí. Motivací pro ně je nový závod, nový produkt, dobré pracovní prostředí," uvedl Macháček. Průměrná mzda u dělnických profesí vloni činila asi 26.000 korun, letos vzrostla o osm až deset procent.

Firma, která již má závod v Lanškrouně, se věnuje výrobě náhradních dílů a forem, plastikářské výrobě a produkci inteligentního vícecestného ventilu pro efektivní regulaci tepla v automobilech. Zařízení pro chladicí systémy snižuje emise a spotřebu paliva. Tento výrobek tvoří více než polovinu tržeb, kvůli němu byl vybudován i svitavský závod, kam se přesune i jeho výroba z Lanškrouna. Výrobky společnost dodává koncernu Volkswagen a výrobcům automobilů BMW, Mazdu nebo Hyundai. Díly se montují do vozů střední a luxusní třídy. V budoucnu se bude využívat i pro chlazení baterií elektromobilů. Ročně jich celá společnost Schaeffler vyrobí kolem milionu kusů.

Závod ve Svitavách se začal stavět v listopadu 2015. Celková výše investice by měla dosáhnout 2,5 miliardy korun, většina padne na technologická zařízení. Firma na výstavbu získala investiční pobídku českého státu. Závody v Lanškrouně a Svitavách mají dohromady více než 1000 zaměstnanců.

Společnost patří německé skupině Schaeffler Group. Podle výroční zprávy vytvořila vloni čistý zisk 88,4 milionu korun. Ve srovnání s rokem 2015 to představuje růst o 56 procent. Provozní výsledek hospodaření se zvýšil z 82,8 milionu korun v roce 2015 na loňských 128,7 milionu korun.

Další článek: Škoda Electric dodá do Hradce Králové devět trolejbusů