Společnosti Tajmac-ZPS loni stouply tržby o 13 procent

Redakce Redakce
— vydáno 12. října 2015

Zlínské strojírenské společnosti Tajmac-ZPS loni vzrostly tržby o 13 procent na 1,4 miliardy korun. Firmě se za loňský rok, který ukončuje v září, výrazně zvýšil také zisk.

Ten loni činil 220 milionů korun, v roce 2013 to bylo 125 milionů korun. Firma vyrábí obráběcí centra a vícevřetenové automaty. 

Společnost Tajmac-ZPS získala zlatou medaili za nejlepší inovační exponát pro technologie a techniku konvenčního i nekonvenčního obrábění, tváření a metod rapid prototyping na MSV Brno 2015 za dlouhotočný CNC automat Manurhin K'MX 816 Clever. Foto: Tajmac-ZPS

Oživení ekonomiky v České republice a růst průmyslových výkonů přinesly firmě více obchodních aktivit na domácím trhu. „Nestabilita, kterou přinesl pro řadu strojírenských podniků vývoj na trzích států bývalého Sovětského svazu, zejména v Rusku a na Ukrajině, se naší společnosti výrazně nedotkl,“ uvádí se ve výroční zprávě společnosti. 

Tržby v Rusku loni představovaly 9,1 procenta z celkových tržeb, o rok dříve 13 procent a v roce 2012 to bylo 5,9 procenta. „Z pohledu dnešního vývoje se ukazuje správná strategie naší společnosti: diverzifikace produktu do několika projektů a obchodní orientace na více klíčových trhů,“ píše se ve zprávě. 

Díky posílení na domácím trhu pokračuje trend mírného snižování podílu exportu na tržbách firmy, loni činil export 56 procent, v roce 2013 to bylo 60 procent a o rok dříve téměř 70 procent. Firma nejvíce dodává do Itálie, tamní zakázky přinesly tržby 290 milionů korun, Německa a USA. Loni poprvé exportoval Tajmac prostřednictvím dceřiné společnosti do Indie, v objemu 58 milionů korun. 

Pokud se podniku podaří udržet růst, chce v nadcházejících letech více investovat do výrobních kapacit, kvůli doznívající hospodářské krizi investoval v posledních třech letech méně, kolem 50 milionů korun ročně. Firma zaměstnávala loni 674 lidí, o rok dříve jich bylo 662.

Další článek: Škoda Electric dodá dalších 25 trolejbusů Rize