Stavební centrum udržitelných budov bude ve Vysokém Mýtě

Redakce Redakce
— vydáno 29. října 2015

Ve Vysokém Mýtě vznikne Stavební centrum trvale udržitelných budov. Pardubický kraj je zřídí v tamní Vyšší odborné škole a střední škole stavební. Jeho základním úkolem bude školit odborné pracovníky a informovat veřejnost o možnostech pořízení pasivního bydlení. Stejně tak centrum nabídne i prezentaci nejmodernějších technologií pro tuto oblast, informovala po jednání krajských radních Kateřina Procházková Skůpová z hejtmanství.

Inzerce

„Využívat je bude i mýtská stavební průmyslovka, která bude se svým nově akreditovaným vzdělávacím programem Nízkoenergetické a pasivní objekty od září 2016 jedinou školou v Pardubickém a Královéhradeckém kraji připravující odborníky na úrovni pomaturitního vzdělávání v této oblasti,“ uvedla Procházková Skůpová.

Pohled do učeben Vyšší odborné škole a střední škole stavební. Foto: Vyšší odborná škola a střední škola stavební Vysoké Mýto

Podle evropská směrnice zavádí povinnost stavět domy s velmi nízkou spotřebou energie, od roku 2016 se to týká veřejných budov s plochou nad 1500 metrů čtverečních a od roku 2020 i soukromých objektů. Opatření souvisí se snižováním emisí skleníkových plynů a celkovou spotřebou energie. 

Centrum vznikne v částečně nevyužívaném areálu školy. Náklady na revitalizaci dvou objektů a výstavby nové haly odhadla krajská radní pro investice a majetek Ludmila Navrátilová na 56 milionů korun bez DPH. 

Instituce bude působit v oblasti vzdělávání i komerčně. Dětem od školek po střední školy bude rozšiřovat vědomosti o nutnosti šetřit neobnovitelnými zdroji energie a o stavbě nízkoenergetických udržitelných budov. Bude je také vést k ekologii. 

V komerční části bude centrum trvale představovat nejmodernější stavební materiály a prvky vhodné pro stavby udržitelných budovy. Nabízet bude i vyspělé technologie pro větrání, klimatizaci či vytápění. Součástí budou i výuková střediska s trenažery pro praktická cvičení a rekvalifikaci. 

Parametry pasivního objektu má v Pardubickém kraji například Základní umělecká škola Karla Malicha v Holicích na Pardubicku. Úspornou novostavbu za více než 50 milionů korun radnice otevřela loni a šlo o největší investici v novodobé historii města.

Další článek: První čtvrtletní ztráta VW za dvacet let