Strojírenský software od Autodesku pomohl českému CAD Studiu k ohromujícím příjmům

Arkance Systems CZ s.r.o.
— vydáno 17. dubna 2020

Český prodejce softwaru pro strojírenství, stavebnictví a geografii dosáhl ve fiskálním roce 2019/2020 skokového zvýšení obratu na celkových 665 milionů korun.

Inzerce

CAD Studio je největším specializovaným dodavatelem CAD/CAM, PDM, BIM a GIS aplikací ve střední Evropě. Růst obratu v uplynulém fiskálním roce, který pro firmu skončil 31. 3. 2020, činí meziročně 68 %. Částečně je tento výsledek dílem akvizic – CAD Studio vloni koupilo mj. českou firmu CAD CAM Systems, která prodávala systémy Delcam a maďarskou firmu Varinex, která je tamním největším prodejcem softwarových řešení Autodesku. CAD Studio je v akvizicích jiných podniků velmi aktivní a díky investičnímu zázemí skupiny KKCG Karla Komárka pravděpodobně tlak na konsolidaci trhu v tomto odvětví jen tak nepoleví.

Mnohem zajímavějším ukazatelem schopností CAD Studia je však organický růst firmy (očištěný od vlivu akvizic), dosahující za loňský fiskál úctyhodných 41,5 %. Jako hlavní stimul firma uvádí nárůst prodejů licencí strojírenského softwaru o 75 %. Za zmínku stojí, že veškerý software od Autodesku lze pořídit již výhradně formou předplatného.

Licenční politika, kterou nejeden uživatel ještě před pár lety kritizoval, se ukazuje jako velmi dobře fungující a zvláště nyní dopřává dodavatelům softwaru velkou flexibilitu při zajišťování softwarových nástrojů například pro práci zaměstnanců z domova. CAD Studio software prodává také přes e-shop, do něhož vloni doplnili pohodlnou správu zakoupených licencí.

Strojírenské aplikace pro vývoj výrobků v současnosti pro CAD Studio představují nejvýdělečnější produkty v portfoliu firmy. Ostatní produktové segmenty z nabídky Autodesku (včetně aplikací pro správu dat, vizualizací a 2D kreslení), meziročně v tržbách vyrostly zhruba o třetinu. CAD Studiu se daří také s prodejem vlastního softwaru, který společnost sama vyvíjí – jedná se zejména o softwarové nadstavby, mj. pro cloudový strojírenský CAD Fusion 360.

Další článek: Nepropásněte dotační titul na technologie pro boj s COVID-19