Technologie SAF – další krok k sériové výrobě 3D tiskem

MCAE Systems, s.r.o.
— vydáno 15. dubna 2021

Firma Stratasys pracovala 10 let na vývoji nové technologii, která umožní produktivní a cenově konkurenceschopnou aditivní výrobu. Výsledkem jsou tiskárny řady H, které využívají novou technologii Selective Absorbtion Fusion (selektivní vytvrzování infračerveným světlem).

Společnost Stratasys, lídr v oblasti řešení 3D tisku z polymerů, poskytla na konci měsíce března 2021 první informace o své připravované řadě 3D tiskáren, které využívají technologii Selective Absorbtion Fusion (selektivní vytvrzování infračerveným světlem). Základem nové výrobní platformy H Series bude právš tato technologie, speciálně vyvinutá pro potřeby sériové výroby. Komerční dostupnost 3D tiskáren založených na technologii SAF se očekává ve třetím čtvrtletí roku 2021.

SAF technologie představuje vyvrcholení více než 10letého výzkumu a vývoje. 3D tiskárny založené na SAF mohou dosahovat konkurenceschopných nákladů na díl při průmyslové úrovni výroby s kvalitou, konzistencí a spolehlivostí dílu, které zaručují splnění výrobních požadavků.

Princip technologie SAF

Technologie Selective Absorbtion Fusion využívá protiběžný rotující válec k nanášení práškových vrstev na tiskovou podložku, přitom tryská absorpční kapalinu k vyznačení vrstev dílu. Znázorněné vrstvy jsou spojovány působením infračervené lampy v celé šíři tiskové podložky. Technologie SAF provádí tyto klíčové kroky procesu ve stejném směru napříč tiskovou podložkou, aby byla zajištěna konstantní teplota — a tedy konzistence dílu — u všech tištěných dílů bez ohledu na jejich umístění při tisku.

Konzistentní a efektivní hospodaření s práškem

Technologie SAF přichází s inovativním systémem správy prášku Big Wave, který zajišťuje nanášení potřebného množství prášku vždy po celé ploše tiskové podložky a udržuje tak velkou, tepelně stabilní práškovou vrstvu. Jakýkoli přebytečný prášek se rychle recirkuluje, čímž se minimalizuje vystavení prášku tepelnému působení a snižuje se tak riziko jeho stárnutí. Výsledkem je menší spotřeba čerstvého prášku a nižší provozní náklady.

Kapalina pro účinnou absorpci energie a průmyslové tiskové hlavy

Technologie SAF se používá k selektivnímu tryskání kapaliny HAF (High Energy Absorption Fluid) s vysokou absorpcí energie na vrstvy práškového materiálu jediným pojezdem po celé šířce podložky. Průmyslové piezoelektrické tiskové hlavy stříkají jednu nebo více kapek kapaliny a vytvářejí buď jemné detaily, nebo velké plochy, aniž by došlo ke snížení výrobní kapacity. Tato technologie podporuje jedinečné, velmi specifické funkční kapaliny pro zpracování široké škály prášků. Infračervené světlo vytvrzuje zvlhčené oblasti a částice pod nimi. Přesná regulace teploty zabraňuje deformacím, kvalitativním výpadkům a snižuje maximální požadované teploty v komoře. Díky tomu je technologie SAF ideální pro sériovou výrobu.

„3D tisk stále více mění výrobu v průmyslových odvětvích po celém světě, což jde ruku v ruce se snahou o stále vyšší agilitu a efektivitu. Proto se produkční díly staly středem zájmu naší obchodní strategie,“ uvedl Omer Krieger, výkonný viceprezident společnosti Stratasys pro produktovou strategii a firemní rozvoj. „Technologie SAF představuje významnou inovaci, která otevírá nové příležitosti k řešení aplikací v průmyslových odvětvích, jako je automobilový průmysl, spotřební zboží, elektronika a průmyslová zařízení. Ve výsledku umožníme přesun mnoha aplikací z tradiční výroby a také umožníme vytvářet produkty, které lze vyrobit pouze prostřednictvím aditivní výroby.“

Podle interní analýzy trhu společnosti Stratasys vykazují výrobní aplikace největší potenciál pro výrazný růst právě v odvětví 3D tisku, který do roku 2025 dosáhne přibližně 25 miliard dolarů. Firma CONTEXT odhaduje, že výnosy tiskáren, které pracují na bázi polymerního spékání prášku, mají našlápnuto, aby od roku 2020 do roku 2024 dosáhly zvýšení tempa růstu o 21 % ročně. Spolu s 3D tiskárnami založenými na technologiích FDM a Origin P3 má společnost Stratasys dobrou pozici, aby obsloužila většinu výrobních aplikací, od výroby nástrojů až po koncové díly napříč nejrůznějšími průmyslovými odvětvími.

Stratasys vyvíjí produkční platformu řady H s technologií SAF, aby rozšířila aplikace, které může obsloužit v různých průmyslových odvětvích. Tato technologie je ze své podstaty schopna zpracovat širokou škálu materiálů, jako jsou polyamidy a elastomery, navíc – vztahy společnosti Stratasys s předními chemickými společnostmi jí pomohou rychle přinést na trh materiály nové.

3D tiskárny řady H od společnosti Stratasys u nás distribuuje společnost MCAE Systems, k dispozici budou na podzim tohoto roku.

Další článek: Aktualizace termínů vydání tištěného časopisu STROJIRENSTVI.CZ