Továrna Koyo Bearings zprovoznila linku na ložiska pro Porsche

Redakce Redakce
— vydáno 26. července 2018

Více než 50 milionů korun investovala společnost Koyo Bearings ve své olomoucké továrně do nové automatické linky na výrobu ložisek pro luxusní sportovní automobily Porsche. Linka byla uvedena do provozu tento týden.

Novou linku na výrobu ložisek pro Porsche navrhli zaměstnanci firmy a je do ní zapojeno 11 strojů, které propojují automatické dopravníky. "Obsluhu tvoří jen jeden zaměstnanec. Přitom dokáže vyrobit 600.000 ložisek ročně, která poputují do Německa k zákazníkovi Porsche," uvedl ředitel společnosti Petr Novák.

Stroje, ze kterých je linka složena, pocházejí z České republiky, Slovenska a Japonska. "Přesnost výroby je v jednotkách mikronů, což znamená přibližně desetinu tloušťky lidského vlasu," podotkl Novák. Na nové technologii lze jedno ložisko smontovat každých 12 vteřin.

Olomoucká továrna Koyo spolupracuje se svým brněnským vývojovým centrem, kde dělá aplikovaný výzkum, zátěžové zkoušky a vyvíjí nové typy automobilových ložisek. Konstrukce ložisek se totiž podle Nováka kvůli přísným emisním požadavkům regulátorů a nárokům automobilek na snížení hlučnosti a zvýšení životnosti rychle vyvíjí. Výrobci ložisek proto musí klást větší důraz na automatizaci, použití robotů a digitalizaci výroby i kvůli nedostatku pracovní síly.

Společnost Koyo Bearings ČR chce do roku 2021 investovat do modernizace a rozšíření svého závodu v Olomouci miliardu korun. Součástí chystaných investic je také stavba nové výrobní haly. Počet zaměstnanců se zvýší o několik desítek.

Kvůli možnému poklesu výkonnosti tradičního automobilového průmyslu se pracovníci v olomoucké továrně Koyo zaměřují i na nové obory, jako je výroba komponent pro elektromobily. Letos začali vyrábět ložisko do nového elektromobilu Jaguar.

Zhruba 95 procent produkce firma exportuje. Mezi hlavní zákazníky společnosti Koyo Bearings ČR, která je součástí japonského nadnárodní korporace JTEKT Corporation, patří automobilky Mercedes-Benz, Volkswagen a Jaguar Land Rover.

Další článek: Písecká Faurecia zvýšila čistý zisk