Trendy 2015: Informační systém QI pomáhá strojírenským firmám

Redakce Redakce
— vydáno 11. září 2015

Široká paleta výrobků, ale zároveň preciznost a vysoká úroveň kvality, to jsou charakteristické jmenovatele pro strojírenský průmysl. Kvůli této náročnosti je automatizace a optimalizace procesů ve strojírenských společnostech nezbytnou nutností.

Elastický informační systém QI je připraven podpořit každou společnost z tohoto odvětví – posílí kusovou, zakázkovou, malosériovou, velkosériovou i hromadnou výrobu, navíc se dokáže přizpůsobit individuálním potřebám každého uživatele. QI zajistí řízení výroby a změn v dokumentaci, cenové kalkulace, kapacitní plánování včetně grafických pohledů, vykazování operací pomocí čárových kódů a vyhodnocování zakázek, to vše s ohledem na priority zakázek, optimalizaci skladových zásob atd. 

Systém QI v Česku používá mj. známý výrobce autobusů SOR Libchavy. Firmě tento software pomohl výrazně zjednodušit proces řízení výroby.

Nedostatečná výkonnost a absence flexibility kapacit při výrobě mohou poškodit i zavedené společnosti. Proto efektivní řízení vztahů s dodavateli a pružná reakce na zákaznické požadavky jsou ve strojírenském odvětví rozhodujícím faktorem úspěchu. QI díky integrovanému nástroji pro pokročilé plánování výroby (APS) procesy nejen zautomatizuje, ale zároveň zvýší jejich efektivitu. Tím zajistí spolehlivost dodávek, udržitelnou kvalitu produkce, snížení nákladů a podporu výroby. Zároveň dokáže poskytnout podrobný přehled o rozpracovanosti jednotlivých zakázek, a to jak z ekonomického, tak i věcného pohledu. Díky tomu se může firma efektivněji přizpůsobovat podmínkám zákazníků. Systém také podá aktuální přehled o financích – při vyhodnocování počítá i s doklady, které nejsou zaúčtované. Dokáže porovnat i kalkulované a skutečné náklady na výrobu a umožňuje počítat ceny jednotlivých produktů a materiálu. 

Poruchy výrobního zařízení, nepředvídatelné absence zaměstnanců nebo nedostatek materiálů na skladě – i takové problémy mohou čas od času potkat každou výrobní firmu. Těmto potížím lze s QI předejít: testuje rizika, počítá s několika variantami výrobního plánu a podporuje tvorbu simulací nejrůznějších situací i změn. Všechny postupy můžete v QI důkladně naplánovat, rozdělit na základní činnosti a zohledňovat přípravné i kusové časy, přepravní časy a dávky a velké množství dalších atributů. V QI je prostor i pro konkrétní firemní typové databáze. Navíc je kompatibilní i s dalšími softwarovými nástroji. 

Informační systém QI je komplexní řešení, které pokryje veškeré firemní procesy – od aktivit spojených s CRM přes obchod, e-shop, výrobu, sklady, účetní a ekonomické agendy, řízení projektů, dopravu a servis až po evidenci docházky zaměstnanců a zpracování mezd. 

Milionové úspory 

Ing. Miloš Mrva, finanční ředitel ve společnosti Tokoz, komentuje hlavní přínosy spojené s užíváním informačního systému QI: „Nezanedbatelnou sumu ušetříme v oblasti údržby a také díky snížení počtu dílenských ekonomek, zrychlení práce zavedením mobilních terminálů a zlepšení dostupnosti informací. Další výhodou je okamžitý přehled o umístění zboží, což snížilo počet hodin při jeho hledání. K hospodárnosti nám dopomohla i časová úspora při komunikaci se zákazníky, integrace všech dat pod jeden deštník a zrychlení průběhu zakázek nástrojárnou. V neposlední řadě nám pomáhá i zavedení sledování životnosti nástrojů, jejich servis pak můžeme lépe řídit. Nejenže tím snížíme nákladovost, zároveň zajistíme i větší spolehlivosti jejich oprav. Roční úspory, které QI přináší, v případě Tokozu přesahují sedm milionů korun.“ 

Pokud vás zajímají bližší informace, můžete se obrátit přímo na specialistu Ing. Davida Kopeckého – tel.: 724 158 037, e-mail: david.kopecky@melzer.cz

Prezentace společnosti Melzer, www.melzer.cz

Další článek: Trendy 2015: Staňte se dodavateli mezinárodních výzkumných organizací