Tuzemským slévárnám se daří, nestíhají zakázky z nedostatku zaměstnanců

Redakce Redakce
— vydáno 17. října 2017

Zakázková náplň tuzemských sléváren se od letošního března výrazně zvedla. Firmy nestíhají zakázky, nemají dostatek kvalifikovaných zaměstnanců, kteří na pracovním trhu nejsou k dispozici. Svaz sléváren očekává výrobu na úrovni 420 000 tun, což je o osm procent více než loni. ČTK to řekl předseda Svazu sléváren Josef Hlavinka.

"Slévárny jedou na plný možný výkon. Limitující je kvalifikovaná pracovní síla, chybí zaměstnanci, kteří by naplnili kapacity, proto jedou slévárny na 85 procent možného výkonu," uvedl Hlavinka.

Slévárny se podle něj nadechly nejen kvůli větší poptávce od automobilového průmyslu, ale daří se i jiným odvětvím, jako je obecně strojírenství, hydraulika, čerpadla. "Od března se rozjely i těžební a důlní stroje. Firmy hlásí dostatek zakázkové náplně, tento trend by měl být až do konce roku," uvedl Hlavinka.

"Slévárny jedou na plný možný výkon. Limitující je kvalifikovaná pracovní síla, chybí zaměstnanci, kteří by naplnili kapacity, proto jedou slévárny na 85 procent možného výkonu."

Podle něj je konjunktura v Česku dána obecně konjunkturou Evropy, tedy stabilizací a strategií růstu výstavby, což se týká například infrastruktury, obnovitelných zdrojů a dalších investic.

Slévárny v minulosti stagnovaly a jejich produkce spíše klesala. Z oboru odcházeli zaměstnanci a nyní je tento počet nedostačující. "Vzhledem k růstu mezd se nedostává na peníze pro větší investice a nové technologie, které by zvýšily produktivitu práce. Firmy jen investují v rámci svých možností," uvedl Hlavinky. České firmy podle něj hledají pracovníky nejen v Evropě, ale i v Asii, například Vietnamu, kde jsou ale problémy s dokumenty, aby mohli do Česka tito lidé vycestovat. V ČR pracuje na 120 sléváren, zaměstnanců je stále zhruba 16 000.

Další článek: Volvo představilo první model značky Polestar