V MCAE Systems zhmotnili 3D tiskem podobu obyvatel pralesů v životní velkosti

V MCAE Systems zhmotnili 3D tiskem podobu obyvatel pralesů v životní velkosti MCAE Systems, s.r.o. vydáno dne 13. října 2020

Součástí výstavy ULTRASUPERNATURAL, která právě probíhá v centru moderního umění DOX v Praze, jsou sochy domorodců kmene Yali Mek v životní velikosti. Sochy vytvořila firma MCAE Systems na 3D tiskárnách Stratasys. Výstava je výsledkem téměř čtvrtstoletí trvajícího projektu českých umělců Barbory Šlapetové a Lukáše Rittsteina.

Umění není pro MCAE Systems cizí. 3D technologie od této společnosti přivedly k životu už několik uměleckých děl od významných či teprve začínajících umělců. S Barborou Šlapetovou a Lukášem Rittsteinem, kteří se soustavně vraceli do vzdálených oblastí Západní Papuy a Papuy Nové Guineje, kde zkoumali místní domorodé kmeny a jejich kulturu, spolupracuje MCAE Systems dlouhodobě. Na jejich poslední výpravu v roce 2017 umělce firma vybavila ručním 3D skenerem, kterým v obtížném terénu a mimo vymoženosti civilizace snímali místní domorodce. Tak byli lidé kmene Yali Mek a např. astronaut Koichi Wakata  „zhmotněni“ 3D skenerem v neopakovatelných momentech.

Vzhledem k použití 3D skeneru v terénu museli v MCAE Systems naskenovaná 3D data nejdříve upravit. Pro zhotovení takto objemných soch (některých i dvoumetrových) pak zvolili specialisté na 3D tisk nejvýkonnější 3D výrobní systém Stratasys F900, který má stavební prostor o objemu 914 × 610 × 914 mm. Sochy pak vytiskli z co nejméně dílů, některé dokonce v celku v rámci jedné tiskové úlohy. Pro výrobu byl použit materiál ABS-ASA, který vyniká vysokou mechanickou pevností, UV stabilitou a svými estetickými vlastnostmi. Požadované menší sochy byly vyrobeny na 3D tiskárně J750 z fotopolymeru řady Vero.

Výstava ULTRASUPERNATURAL, jejímž je MCAE Systems hrdým partnerem, je uměleckým porovnáním dvou světů – toho dnešního a toho dávno minulého (doby kamenné), který pomalu mizí. V hlavním sále expozice je vystaven Nebeský oltář Lukáše Rittsteina se sochami pěti mužů na křídlech představujících kombinaci abstrakce a reality, 3D technologie a naskenovaných pravěkých těl. A pro MCAE Systems je velkou ctí, že se na vytvoření těchto soch podílela.

Neváhejte a zamiřte do galerie DOX, výstava potrvá už jen do 18. listopadu 2020. Příští rok by měla hostovat v českém pavilónu na přeložených olympijských hrách v Tokiu.

3 komentáře

13. října 2020 ve 14:37
A co na to Ti domorodci?
26. října 2020 ve 16:54
Milý Járo, co na to domorodci se dozvíte v našem videu, kde umělci popisují, co na to domorodci říkali. :-)
26. října 2020 ve 16:55
https://www.mcae.cz/vytiskli-jsme-sochy-poslednich-pravekych-lidi-pro-vystavu-ultrasupernatural/