Video z ČVUT ukazuje, kudy by se mohl ubírat vývoj ke spolehlivým autonomním autům

Firemní aktuality Firemní aktuality
— vydáno 20. dubna 2020

Ještě loni to vypadalo, že první plně autonomní auta, označovaná stupněm 5 (SAE5), budou na trhu velmi brzy. Čím dál víc ale přibývá automobilek i špičkových odborníků, kteří dávají najevo, že tato očekávání jsou přehnaná.

Inzerce

Vědci z výzkumného centra Smart Driving Solutions při katedře řídicí techniky Fakulty elektrotechnické ČVUT představují animované video, v němž naznačují alternativní cestu – než vyjedou do ulic plně robotická auta, bude podle nich třeba zavést důležitý mezičlánek, elektronickou řídicí vrstvu známou z letadel a někdy označovanou jako drive by wire.

Počátkem roku proběhly světovými médii skeptické komentáře k otázce, jak jsme daleko od komerčně dostupných plně autonomních vozů stupně 5. Například ředitel vývoje autonomní mobility společnosti Volkswagen (VW) Alex Hitzinger oznámil v lednu pro magazín The Drive, že to „možná nikdy nenastane“. Svá předchozí tvrzení v tomto ohledu zmírnil i Elon Musk v případě vozů Tesla. Jiné testy ukázaly chybovost softwaru vyhodnocující video a nedostatečné datasety. Podle Tomáše Haniše z centra Smart Driving Solutions je na čase vydat se jinou cestou. „Pokud chceme postavit vůz se spolehlivým autopilotem, je důležité nejdříve zajistit podpůrnou architekturu, jako je například řízení typu drive by wire – systém osvědčený v letectví, na nějž automobilky zapomněly,“ říká výzkumník a vývojář, který na FEL ČVUT začal působit v roce 2018 po předchozích zkušenostech z firem Porsche Engineering Services a Rolls-Royce (divize aerospace).

Nelze napasovat supermozek na tříkolku

Myšlenka, kterou i v odborných kruzích stále doprovází nepochopení a jež vyvolává diskuze, se vědci z FEL ČVUT nyní pokouší vysvětlit v novém animovaném videu. Drive by wire neboli systém, kde se o dynamiku vozu kompletně stará elektronická řídicí jednotka, vědci ve videu označují jako zapomenutou revoluci automobilového průmyslu. „Proč se na rozdíl od letadel automobily zasekly v 19. století? Lidé si zvykli, že auta bourají,“ zazní v komentáři. Důležitost technologie drive by wire pro bezpečný vývoj autonomních aut pak video vysvětluje pomocí srovnání: „Pokud nemáte nejdříve pod kontrolou dynamiku podvozku, je to, jako byste chtěli nějaký supermozek napasovat na starou tříkolku.“

Problém s marketingem: co doopravdy znamená drive by wire? Vědci z pražského centra Smart Driving Solutions rovněž ve videu ukazují, že pojmem drive by wire nemyslí to, o co se v minulosti pokoušely automobilky Saab, Infiniti nebo Tesla. Žádný z dosud uvedených komerčních vozů totiž nedotáhl koncept do podoby 100% kontroly nad dynamikou vozu (Full time full authority control layer) tak, aby řidič pouze určoval směr či rychlost, a zbytek úkonů, například samostatné otáčení všech čtyř kol, zajišťovala elektronika. Zavedení této technologie, ačkoli je již vyzkoušená v letectví, by vyžadovalo skutečnou revoluci. „Při prosazování této myšlenky často narážíme na přebujelý marketing automobilek – samotné pojmenování drive by wire je mnohdy jen obchodní nálepkou, podobně jako cokoliv „smart“ nebo „intelligent“ v současných autech. My však mluvíme o systémově jiném přístupu k řízení auta,“ komentuje Tomáš Haniš.

Vědci letos chystají funkční model 1:1

Centrum Smart Driving Solutions sídlí v budově Fakulty elektrotechnické ČVUT na Karlově náměstí a tvoří ho mezinárodní skupina 13 vědeckých pracovníků, kteří se věnují modelování a simulaci, návrhům řídicích systémů a v neposlední řadě experimentální validaci a verifikaci výsledků. V loňském roce navázali spolupráci s předními výrobci v oboru a postavili na půdě univerzity modely v měřítku 1:10 a 1:5. Tento rok si tým Tomáše Haniše dal za cíl sestavit funkční prototyp vozu drive by wire v životní velikosti. Vzhledem k tomu, jak obtížně se téma vysvětluje, může takový vůz při propagaci revoluční myšlenky skutečně prospět.

Na video se podívejte ZDE.

Další článek: Jedinečné obráběcí centrum Georg v Doosan Škoda Power