Výrobce baterií A123 Systems otevře v Ostravě novou továrnu

Redakce Redakce
— vydáno 23. března 2016

Společnost A123 Systems, výrobce lithium-iontových baterií do elektromobilů, má v plánu otevřít v Ostravě ještě letos nový závod. Dosud firma vyráběla jen v Číně a ve Spojených státech. Informoval o tom mluvčí společnosti Paulette Spagnuolo. V poslední době jde už o druhou oznámenou investici v tomto oboru v Moravskoslezském kraji. Společnost HE3DA postaví také v letošním roce v Horní Suché na Karvinsku závod na technologie, které pak budou vyrábět velkokapacitní lithiové baterie.

V současné době provozuje společnost výrobní závody v Číně a v jihovýchodním Michiganu ve Spojených státech. V německém Stuttgartu pak sídlí technické centrum. „Otevření nového výrobního závodu je výsledkem značného nárůstu evropské tržní poptávky po nízkonapěťových automobilových produktech, což je strategický směr společnosti A123,“ uvedl mluvčí. 

Společnost A123 Systems je významným výrobcem baterií do automobilů. Foto: A123 Systems

Firma chce otevřít výrobní závod v Ostravě a zahájit výrobu v druhé polovině roku 2016. Evropská pobočka bude zajišťovat montáž dvou druhů startovacích baterií A123. Ostravský závod bude umístěn v průmyslovém parku provozovaném společností CT Park. Firma předpokládá, že tam ročně vyrobí víc jak 600.000 baterií. Této úrovně výroby chce dosáhnout v nejbližších letech.

Články Lithium-Ion, které společnost A123 Systems vyrábí. Foto: A123 Systems

Firma dnes patří ve svém oboru mezi významné výrobce. V roce 2012 přitom vyhlásila společnost bankrot. Jednalo se o jeden z bankrotů firem, které získaly od vlády Baracka Obamy peníze v rámci podpory zelené energie. A123 dostala v roce 2009 grant na 249 milionů dolarů (4,7 miliardy korun), nezájem Američanů o elektrické vozy ji však srážel na kolena. O rok později společnost v aukci koupil čínský výrobce automobilových součástek Wanxiang Group. 

Do Moravskoslezského kraje přijdou hned dva investoři v oboru výroby baterií. Druhým bude společnost HE3DA, která chce v Horní Suché na Karvinsku vybudovat závod na technologie, které pak budou vyrábět velkokapacitní lithiové baterie určené například do osobních automobilů. Do vývoje a vybudování výroby vloží v první etapě 50 milionů eur (zhruba 1,35 miliardy korun) čínský investor. ČTK to řekl ředitel společnosti HE3DA pro strategie Václav Binar. Půjde o první takovou čínskou investici v Moravskoslezském kraji.

Další článek: Iveco chystá zvýšit výrobu autobusů ve Vysokém Mýtě