Výrobce desek Technistone chce zdvojnásobit prodej do USA

Redakce Redakce
— vydáno 24. ledna 2017

Společnost Technistone, která v Hradci Králové vyrábí desky z umělého kamene, chce letos zdvojnásobit prodeje do USA. Firma proto na východním pobřeží USA ve Virginii zakládá vlastní pobočku. Dosud export do USA tvořil asi šest procent obratu firmy. ČTK to dnes sdělila firma Technistone. Předloni podnik vykázal obrat 757 milionů korun a čistý zisk 86 milionů korun. Exportní strategie firmy byla dosud zaměřena na evropské trhy, zboží podnik dodává do více než 75 zemí světa.

Pobočka ve Virginii by měla hradecké firmě zajistit snazší komunikaci s místními distributory a velkozpracovateli a zajistit efektivnější zásobování. "V poslední době v USA roste poptávka po takzvaných quartz materiálech, tedy tvrzeném kameni, proto jsme změnili strategii a s ohledem na obrovský obchodní potenciál budeme v USA mnohem aktivnější," uvedl obchodní ředitel Technistone Jiří Tupý. 

Americký trh je podle něj velmi různorodý. "Poptávka dekorů na východním pobřeží je odlišná od západního, své specifické preference mají i jednotlivé státy. Extrémní zaměření je na kvalitu služeb, především rychlou dostupnost materiálu," uvedl. Kamenné desky Technistone v USA dodává prostřednictvím developerů hlavně do velkých rezidenčních projektů. Nová pobočka se má zaměřit na kuchyňská studia a koncové zákazníky. 

Desky, které jsou z přírodního kamene, barviv a pryskyřice jako pojiva, se používají vedle kuchyňských desek i na dlažby a obklady. Technický kámen z Hradce Králové byl v minulosti například použit na Kennedyho letišti v New Yorku, letišti Heathrow v Londýně či v hotelových sítích Hilton a Kempinski. 

Desky začala firma Technistone v Hradci Králové vyrábět na konci 90. let, když převzala výrobu po zkrachovalé společnosti Bohemiastone. Produkci zvyšovala až do roku 2007, kdy dosáhla tehdy rekordních tržeb 759 milionů korun. S příchodem světové krize se však firma dostala do problémů a v polovině roku 2010 skončila v insolvenci a v úpadku. Úpadek podnik v rámci insolvenčního řízení vyřešil přijetím reorganizačního plánu, který splnil v březnu 2011.

Další článek: Kvůli malé poptávce po vozech Passat chystá VW další odstávku