Výrobce drátěných plochých dílů Wanzl investoval do rozšíření závodu

Redakce Redakce
— vydáno 13. října 2017

Zhruba 200 milionů korun investovala do rozšíření svého výrobního závodu v Hněvotíně na Olomoucku společnost Wanzl. V novém závodu budou soustředěna precizní výroba drátěných plochých dílů pro celou Evropu, řekl dnes novinářům ředitel hněvotínské továrny Roman Adami. Firma Wanzl pro stejnojmenný německý koncern vyrábí nákupní vozíky či manipulační zařízení pro logistické a výrobní firmy i internetové obchody. Díky investici postupně vznikne 140 pracovních míst.

"Přes 20 let si u nás budujeme jedinečné know-how zpracování drátu pro stěžejní výrobky koncernu Wanzl. Nyní se naše mnohaleté znalosti a úsilí přeměnily do závodu, který ze třech výrobních míst koncentruje výrobu dvoudimenzionálních dílů k nám do ČR. Stáváme se tím specialisty pro tuto oblast," uvedl Adami.

V následujících letech bude v Hněvotíně soustředěna veškerá evropská výroba drátěných roštů určených pro výrobu nákupních vozíků koncernu Wanzl. Volba na hněvotínský závod padla i kvůli tomu, že nabízí velmi dobrý poměr nákladů a vzdálenosti k hlavním zákazníkům koncernu.

Nová výrobní hala má plochu 6 500 metrů čtverečních. "Díky spojení stávajícího podniku s novým přesáhla celková výrobní plocha 30 000 metrů čtverečních. S touto velikostí se hněvotínský komplex firmy Wanzl stal jedním z nejvýznamnějších v rámci všech našich výrobních závodů," uvedl generální ředitel koncernu Wanzl Klaus Meier-Kortwig.

V nové výrobní hale už je polovina strojů a zbývající část technologie bude pořízena do konce dubna příštího roku. "Nákup nejmodernějších technologií, ať už se jedná o svařovací roboty nebo laserové řezací stroje, byl součástí našich investičních plánů v posledních čtyřech letech. V tomto období jsme pořídili nové technologie za zhruba 100 milionů korun," řekl Adami.

Pobočka Wanzl pro ČR byla založena v roce 1991 v Olomouci. Firma nejdříve sídlila v pronajatých kancelářích v Olomouci, o pět let později byl v Hněvotíně otevřen i výrobní závod. Později byl rozšířen o další výrobní halu a galvanovnu, v roce 2016 byla přistavěna další výrobní hala. Společnost Wanzl nyní zaměstnává zhruba 350 lidí.

Wanzl v Hněvotíně vyrábí přepravní kontejnery, vozíky, paletové nástavce, drátěné polotovary pro výrobu nákupních vozíků či košíků. Část výrobků firma sama kompletuje do konečné podoby a zajišťuje prodej, montáž a servis výrobků koncernu Wanzl, jako jsou regálové systémy, pokladní boxy či zařízení pro logistiku a průmysl.

Koncern Wanzl je největším výrobcem nákupních vozíků na světě, ročně jich vyrobí přes tři miliony. Skupina Wanzl zaměstnává zhruba 4 900 lidí ve 27 pobočkách i obchodních zastoupeních na celém světě a 13 výrobních závodech v Německu, Francii, Číně, USA, Kanadě, Británii a ČR.

Další článek: Žďas podepsal během MSV dohodu o výstavbě plynové elektrárny v Nigérii