Výstava 3Dexpo zaujala

Redakce Redakce
— vydáno 26. dubna 2015

NULL

Od úterý 21. do čtvrtka 23. dubna se v areálu PVA Letňany konala výstava, zaměřená na 3D tisk spojená s jednodenní konferencí o 3D tisku. Na 3Dexpo se akreditovalo na 700 návštěvníků a konferenci samotnou pak navštívilo na 160 zájemců o 3D tisk. Součástí akce byl i Souboj tiskáren, který nakonec v hodnocení přihlášených účastníků konference vyhrála tiskárna Zortrax M200, kterou vystavovala společnost 3D Ninja. 

Celkový počet návštěvníků 3Dexpo však překonal zájmem původní počet přihlášených a tak v hale 1 výstaviště PVA bylo po celou dobu konání 3Dexpa nabito. Takový zájem o tuto problematiku jednoznačně těší, ale na druhou stranu se nelze divit, protože 3D tisk je velmi atraktivní i módní záležitostí, která přitahuje stále více lidí, zvláště když 3Dexpo bylo zaměřeno především na segment domácího tisku.

3Dexpo bylo především o domácím 3D tisku. Foto: Milan Loucký

Atraktivitě 3Dexpu zcela jistě přidala i soutěž ve 3D tisku, pořádána Petrem Bláhou ze sdružení Repraper a Janem Homolou z Vydavatelství Nová média, jejímž cílem bylo vytisknout model, který byl dodán zájemcům v souboru během ranní části konference. Tím pádem měli všichni účastnící soutěže stejné podmínky. Záleželo tedy jen na nich, jaké použijí nastavení pro jeho tisk, jak si připraví parametry tisku a tiskárnu samotnou. Celkem se do soutěže přihlásilo 21 vystavovatelů, tedy skoro všichni, kteří se účastnili letošního 3Dexpa. Ti přihlásili do soutěže celkem 28 tiskáren. Všichni přihlášení měli možnost tisknout dvěma způsoby, rychlou metodou a metodou s vysokým rozlišením, s možností maximalizace detailů tisknutých modelů. 

Pořadatelé soutěže Souboj tiskáten při zadávání modelů. Vlevo Jan Homola, vpravo Petr Bláha. Foto: Milan Loucký

Soutěž hodnotila subjektivně porota, složená z deseti přihlásivších se účastníků konference, kteří všechny modely hodnotili škálou 1 až 5, jako ve škole. Pořadí jednotlivých modelů se pak hodnotilo jako průměrná známka od všech hodnotitelů. Pořadí této soutěže na prvních třech místech bylo následující:

  1. místo obsadila společnost 3D Ninja s tiskárnou Zortrax M200, kdy všichni hodnotitelé navrhli známku 1, tiskárna si tedy odnesla hodnocení 1,0.
  2. místo patří společnosti 3Dees rovněž s tiskárnou Zortrax, jejíž vytištěný model porota ohodnotila průměrnou známkou 1,3. To, že stejná tiskárna vytiskla jinak hodnocený model, je dáno jiným nastavením parametrů tisku.
  3. místo obsadily dvě tiskárny shodným hodnocením 1,9. Podle abecedy je první tiskárnou DeeGreen od přihlašovatele a současně výrobce, společnosti be3D. Druhou tiskárnou se stejným hodnocením je Flashforge Dreamer opět od přihlašovatele 3D Ninja.

K této soutěži – co se týče přihlášených modelů, vystavovatelů i výrobců, a časů tisku jednotlivých do soutěže přihlášených tiskáren – se ještě vrátíme buď na těchto stránkách, nebo stránkách 3D-tisk.cz i v následujícím čísle časopisu Konstruktér. V sekci Rozhovory najdete komentáře některých vystavujících k 3Dexpu i k jimi vystavovaným tiskárnám či k připravovaným novinkám v této oblasti tisku. 

Expozice MCAE Systems. Foto: Milan Loucký

Dotazníky spokojenosti s akcí se sice ještě vyhodnocují, ale již dnes je jasné, že se tato akce bude příští rok opakovat znovu pro velký zájem. Celou akci shrnul jeden z pořadatelů akce, Petr Bláha ze sdružení Repraper: „Můj dojem z 3Dexpa je nesmírně pozitivní, jsem spokojen s účastí nejen návštěvníků, ale i vystavovatelů.“

Další článek: Dozvuky 3Dexpo