Walter FMT: Nová značka nástrojů pro obrábění lehkých materiálů

obr-01-walter

WALTER CZ s.r.o.
— vydáno 19. června 2024

Podíl lehkých materiálů, jako například hliníkových slitin, v celkovém objemu obráběných materiálů nadále dynamicky roste. Rychlou reakci na požadavky trhu představují nové nástroje, které jsou výsledkem úspěšného propojení dvou celosvětově uznávaných výrobců obráběcích nástrojů.

Inzerce

Zpráva o spojení jičínského výrobce speciálních nástrojů Frezite se značkou Walter prolétla v loňském roce světem strojírenství jako blesk. Klíčové propojení sortimentu a ucelená nabídka obráběcích nástrojů pro všechny typy výrobních operací, včetně nabídky speciálů, hezky pod jednou střechou. Z pohledu zákazníka či specializovaného dodavatele nástrojů je to téměř splněný sen. A zdá se, že se skutečně jednalo o šťastnou vizi, neboť z dosavadní spolupráce vzešla zcela nová značka nástrojů Walter FMT, jež je odpovědí na vzrůstající požadavky trhu po špičkových nástrojích pro obrábění lehkých materiálů, které v mnoha odvětvích výroby začínají hrát prim. O tom, jak se daří partnerství dvou světových výrobců rozvíjet, a také o produktových novinkách, jsme hovořili s Jiřím Majerem, jednatelem společnosti Walter CZ.

V loňském roce jsme ve Strojirenstvi.cz psali o spojení značek Walter a Frezite. Spolupráce tehdy byla na počátku. Lze již po tak krátké době zhodnotit, zda se jednalo o šťastný krok?

Naše propojení je oficiální od roku 2022, takže v srpnu to budou již dva roky od našeho spojení, tedy od globální akvizice firmy FMT. Záměr tohoto kroku byl jasný, doplnit naše portfolio nástrojů. Zvolení značky FMT bylo dle mého tou nejlepší možnou volbou. Její velmi stabilní postavení na trhu a vynikající nástroje zapadají do našich kompetentních značek. Výroba v České republice je pro nás krásnou třešničkou na dortu. Vidím to jako win-win situaci pro obě strany. Dostali jsme se do rostoucího a zajímavého segmentu, kterým můžeme navyšovat podíl na trhu a získávat nové příležitosti. Frezite CZ se pak dostává do širšího portfolia zákazníků na trhu a získává jistotu z naší strany. Mohu mluvit pouze o českém trhu a propojení a zde vše považuji za velmi šťastný krok a naplnění veškerých očekávání.

Nástroje Walter FMT jsou určeny pro zákazníky, kteří obrábí neželezné kovy či hliníkové slitiny. Foto: Walter

Širší nabídka sortimentu a větší spektrum oslovených zákazníků, to je sen každého obchodníka. Nicméně, jistě bylo velmi složité propojit dvě samostatné obchodní jednotky tak, aby vše fungovalo.

Ano, proces propojování je náročnou aktivitou, která stále probíhá, a myslím si, že ještě chvíli probíhat bude. Z naší strany, tedy Walter CZ, však propojování začalo ještě dříve, než jsme k tomu byli oficiálně přizváni. Tím jsou naše vazby ještě více podpořeny. Důležitým faktorem je, že obě strany chtějí dojít ke společnému cíli, ke společnému fungování. Tento integrační proces je náročný především díky dlouhodobému působení obou značek na trhu. Z toho důvodu vše probíhá krok po kroku, s hlavním ohledem na koncového zákazníka. Již od začátku jsme nastavili vztah na mód respektujících se obchodních partnerů, a za tím jdeme. Chceme si být naprosto rovnocennými partnery s respektem v naše rozhodnutí, které primárně zaměřujeme na výhody pro naše zákazníky. Těm nyní můžeme nabídnout skutečně velmi široké portfolio standardních a speciálních nástrojů s lokální výrobou v České republice. A právě tato lokální výroba je klíčovým aspektem v rámci konkurenceschopnosti.

Walter FMT vstupuje na trh jako nová značka. Co bude jejím hlavním strategickým cílem, na jaké uživatele cílí?

Nástroje této značky jsou určeny pro zákazníky, kteří obrábí neželezné kovy či hliníkové slitiny. Obráběné materiály se mění a mnohdy je potřeba změnit i celou vlastní výrobu, což není jednoduchý krok. My chceme být zákazníkům i při těchto změnách oporou a nabídnout řešení v rámci nástrojů a služeb. Zákazníci se tedy nemusí bát udělat krok ke změně a stále s námi mohou pokračovat. Snažíme se s nimi držet krok díky změnám na trhu, jež mají vliv na jejich finální výrobu. Skutečně vidíme, že mnozí uvažují o tom, že začnou pracovat s jiným materiálem, popřípadě se zaměří na jiné oblasti, aby svoji firmu udrželi v zelených číslech i do budoucna. Stejně tak uvažujeme i my. Víme, že obrábění progresivní metodou diamantu není pro každého. Doba je velmi dynamická a je potřeba být vždy připraven. Zároveň jsou zde i zákazníci, kteří znají jak značku Walter, tak i Frezite a my tímto spojením dáváme jistotu a podporu pro nové začátky a pohledy.

Obrábění lehkých materiálů má svá specifika. Lze je, z pohledu výrobce a dodavatele nástrojů, shrnout do základních bodů?

Odpověď na tuto otázku přenechám právě kolegovi z jičínské pobočky Frezite, Martinovi Srbovi, který ve firmě působí již několik let a v rámci restrukturalizace je aktuálně naším business developerem zodpovědným za rozvoj v oblasti hliníku v ČR skrz všechny obchodní kanály. Martin Srb: „Specifika výroby PKD nástrojů na lehké materiály bude podle mne nejvhodnější shrnout do těchto základních bodů: Opakovatelnost obráběcích procesů – kde je třeba dodržet přísné tolerance rozměrů, drsnosti i pozic. PKD nástroje jsou často drahou záležitostí a zákazník očekává vysokou stabilitu obrábění. Životnost nástrojů – tento bod se odvíjí dle obráběného materiálu (% Si), běžně se uvádí až 10× delší životnost vůči standardním HM nástrojům. Požadavek na vysoké řezné rychlost – s tím souvisí důraz na preciznost výroby PKD nástrojů (házivost, ostření PKD). Multifunkčnost nástrojů – kombinací více stupňových pozic lze snížit obráběcí čas. Servis – zde je velkým přínosem možnost renovace PKD. Nástroj můžeme opakovaně renovovat, dokud není tělo nástroje nenávratně zničené.“

Spolupráce Walter a Frezite trvá dva roky. Rýsují se vám již nějaké zajímavé zakázky, popřípadě realizovali jste již nějaké projekty, k nimž by bylo obtížné se dříve dostat?

Ano, a to hned několik. Ale z důvodu konkurenčního boje nebudeme více konkrétní. Víme však, že náš podíl na trhu se v následujících letech zaručeně zvětší. Pro nás je důležitá vzájemná spolupráce s technickými kolegy z místní pobočky FMT z Jičína, kteří pomáhají nejen po technické stránce a my můžeme čerpat z jejich zkušeností. A hlavně, obě lokální zastoupení mají v sobě stejnou pracovní DNA, tedy loajálnost ke značce a přístup k zákazníkovi na prvním místě. Z toho důvodu věříme, že vše poběží tak jak má, protože sdílíme stejné hodnoty.

V závěru bych se ráda ještě věnovala i aktuálním novinkám v sortimentu nástrojů Walter.

To jsem rád, neboť Walter právě rozšiřuje svůj sortiment fréz. Žhavou novinkou je mnohostranná ježková fréza M5250, která doplňuje produktovou řadu Xtra·tec XT s průměry 50, 63 a 80 mm (resp. 2″–3″). Pro naše frézy nové generace s vyměnitelnými břitovými destičkami je charakteristický vysoký výkon v kombinaci s procesní spolehlivostí, která je dána mimo jiné zesílenými hřbety zubů a lůžky destiček. U M5250 se k tomu přidává fakt, že každý zub je chlazený zvlášť. Na čelní straně používá Walter u M5250 osvědčené dvoubřité systémové vyměnitelné destičky BC..1605… Uživatelé si tak mohou vybrat z nejrůznějších rohových rádiusů, řezných materiálů a šesti geometrií. Geometrie G51 („tlumená“) je přitom mimořádně vhodná pro použití v aplikacích se sklonem k vibracím nebo pro nástroje s dlouhým vyložením. Břitové destičky G55W s geometrií WaveCut jsou naproti tomu ideální pro titanové součásti s vysokým objemem obrábění, se kterými se často setkáváme také v oblasti leteckého a kosmického průmyslu. Jako obvodové destičky používá fréza Walter specifické břitové destičky SC..1105.. se 4 břity.

Kromě ocelových, litinových a těžko obrobitelných materiálů je ježková fréza navíc vhodná na hliník a další neželezné kovy. Foto: Walter

Pro jaké materiály a aplikace bude tato nová fréza ideální volbou?

Kromě ocelových, litinových a těžko obrobitelných materiálů je ježková fréza navíc vhodná na hliník a další neželezné kovy. Přičemž ji lze – na rozdíl od ostatních plnozubých ježkových fréz – kromě rohového frézování, frézování kapes a rampingu používat také pro frézování plných drážek. Kromě flexibilního použití a procesní spolehlivosti, ke které přispívá také pozoruhodně klidný chod frézy, zdůrazňuje Walter vysoký objem obrábění díky plnozubému provedení frézy a nižší procesní náklady. Ty vyplývají jednak ze 2, resp. 4 využitelných řezných hran u každé vyměnitelné břitové destičky, jednak z nových řezných materiálů Tiger·tec odolných proti opotřebení, které může uživatel použít. Kromě leteckého a kosmického průmyslu je M5250 díky tomu zajímavá také pro všeobecné strojírenství.

Další článek: GUMEX nabízí svým zákazníkům pokročilé obrábění v 5 osách