Windows 10 jdou do služby

Redakce Redakce
— vydáno 31. července 2015

Počínaje dnem 29. července 2015 začal Microsoft oficiálně instalovat nový operační systém Windows 10 – prý poslední klasicky vydávaný a distribuovaný operační systém. Uživatel si ale klade otázku, co může od nové verze očekávat a zda mu nabízené změny reálně pomohou – zda jde o zásadní změnu nebo jenom evoluční vylepšení předcházejícího operačního systému Windows 8.

Nejvýraznější odlišnosti Windows 10 v následujícím textu shrnul Tomáš Krejčí, expert na produkty Microsoft a manažer uživatelských kurzů Počítačové školy Gopas. 

Nové pojetí mobility  

Hlavním a nejvýraznějším rysem Windows 10 je nové vnímání mobility. Tou již není myšlena jen možnost přenést zařízení z jednoho místa na místo jiné, ale také fakt, že samotný uživatel během dne průběžně střídá desktop, laptop, tablet, mobil. Některá z těchto zařízení mají klávesnici a myš, některá nikoliv, některá jsou hybridní. Windows 10 je jedna platforma, jeden ekosystém, jedna filozofie, která z uživatelského hlediska stírá rozdíly mezi nimi. Při návrhu uživatelského rozhraní sloučil Microsoft to nejlepší z Windows 7 a Windows 8 do jedné velmi přirozeně fungující koncepce, a všechna zařízení jsou dobře ovladatelná jak dotyky prstu, tak klasicky pomocí myši a klávesnice. 

Ilustrační foto: Gopas

To znamená, že doba, kdy existovaly různé verze Windows pro různá zařízení, je historií. Windows 10 jsou univerzální, a také aplikace pro Windows 10 jsou a budou univerzální. Windows 10 podle typu zařízení, velikosti displeje a další konfigurace přizpůsobí grafiku dokumentu i vlastního ovládacího rozhraní a způsob ovládání. Jde o robustní a vyzrálý ekosystém – díky provázanosti s osobními i profesionálními cloudovými službami bude mít uživatel k dispozici různé typy zařízení se stejnou filozofií ovládání, stejně fungujícími a stejně konfigurovanými aplikacemi (včetně Microsoft Office) a se stejnými daty, ať už bude v kanceláři, doma, nebo na cestě. Vše se stejným ověřováním uživatelských oprávnění, s možností spolupráce v rámci pracovních týmů nebo komunity přátel. 

Inteligentní asistentka Cortana  

Velmi atraktivní a diskutovanou součástí nového systému je "inteligentní" digitální asistentka Cortana. Jde o novátorské řešení, které si klade za cíl stát se přirozenou formou komunikace mezi uživatelem a digitálním zařízením. Jde o hlasově i klávesnicí ovládaného pomocníka, který běžné vyhledávání dokumentů, položek Outlooku a aplikací, rozšiřuje o schopnost odpovídat na jakékoliv dotazy. Dokáže pomoci s plánováním cest, schůzek, s psaním emailu. Vyhledá počasí, najde optimální trasu, vyhledá aplikaci na Windows Store. Odešle email, pozvánku na schůzku. Přehraje hudbu, spustí film nebo přehrávání zastaví. Samozřejmě funguje i jako prostředník mezi uživatelem a internetovým vyhledávačem. V české verzi zatím tato asistentka není k dispozici a její anglická verze bohužel není v české lokaci dostupná. 

Nový prohlížeč  

Dalším inovátorským počinem je nová verze prohlížeče Microsoft Edge. U tohoto produktu se počítá s jeho postupným vývojem, zatím toho moc neumí. Cílem je vytvořit novou generaci internetového prohlížeče, která umožnuje vkládání ručně i klávesnicí psaných poznámek přímo do webové stránky a sdílení těchto okomentovaných stránek všemi komunikačními kanály. Čtecí mód webové stránky optimalizuje zobrazení s ohledem na co nejpohodlnější čitelnost obsahu. A nezbytná asistentka Cortana asistuje při čtení webové stránky a nabízí doplňkové služby. Při prohlížení stránky restaurace vám například nabídne rezervaci. Anebo vám návštěvu nedoporučí, pokud zjistí, že vašemu kamarádovi se po minulé návštěvě této restaurace udělalo špatně. 

Microsoft tradičně do vývoje nové verze Windows zapojil množství dobrovolných testerů a spolupracovníků – podle údajů společnosti se jednalo o 1,7 milionu lidí po celém světě, přičemž systém byl instalován více než 3 000 000x. 

K vlastnostem nového systému Windows 10 se redakčně ještě vrátíme, protože se nám ostrou verzi nepodařilo ještě nainstalovat. Ač jsme měli verzi rezervovanou, do dnešního dne do 20.30 hodin jsme se stažení instalačního balíku nedočkali.

Další článek: Firma Dvořák zvýšila výrobu sekaček, spouští novou linku