Žďas ukáže na strojírenském veletrhu v Brně inovovanou pilu na dělení trubek

Redakce Redakce
— vydáno 4. října 2017

Strojírenská a metalurgická firma Žďas ze Žďáru nad Sázavou představí na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně inovovanou pilu na dělení trubek. K jejím přínosům patří odstranění těžké manuální práce a snížení počtu potřebných pracovišť. Novinku nechává společnost patentovat a na veletrhu s ní bude soutěžit o Zlatou medaili. V tiskové zprávě to dnes ČTK sdělil generální ředitel Žďasu Pavel Cesnek.

Nové technické řešení pily vyvinuli odborníci žďárské společnosti. "Už byla také ve dvou případech dodána zákazníkům a další zakázku má společnost rozjednánu," uvedl Cesnek. Mezi přednosti této pily na dělení trubek přímo na tažné stolici patří podle zprávy také automatické čištění a mazání pilového kotouče a jednoduchý způsob nastavení řezných parametrů.

Na veletrhu, který se koná od 9. do 13. října, se Žďas zaměstnávající 2250 lidí bude prezentovat ve společné expozici s dceřinou TS Plzeň. Představí se tam také skupina CEFC China, do jejíhož portfolia obě tyto české firmy patří.

Žďas se řadí k významným tuzemským výrobcům v těžkém průmyslu, od loňska je jeho vlastníkem společnost CEFC Group (Europe) Company, která dokončila převzetí v srpnu. Předtím byly jediným akcionářem Žďasu slovenské Železiarne Podbrezová. Žďas, a.s., vyrábí tvářecí stroje, kovací lisy, zařízení na zpracování kovošrotu a válcovaných výrobků i odlitky, výkovky, ingoty a nástroje.

Podle výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin vloni Žďasu meziročně klesly tržby za výrobky, služby a zboží o 14 procent na 2,457 miliardy korun. Firma vykázala po zdanění ztrátu 73,4 milionu Kč. Předsedkyně představenstva Žďasu a výkonná viceprezidentka CEFC Group (Europe) Company Marcela Hrdá letos v srpnu ČTK sdělila, že se kroky nového vedení projevují až v tomto roce, kdy by měl Ždas vykázat kladný výsledek hospodaření.

Další článek: Letošního strojírenského veletrhu se zúčastní 1 610 vystavovatelů