ŽDB Drátovna Bohumín modernizuje tažírnu

Redakce Redakce
— vydáno 10. srpna 2018

Bohumínská ŽDB Drátovna, která je dceřinou firmou Třineckých železáren, zahájila výstavbu nové žíhací pece pro výrobu šroubových drátů.

Jde o třetí žíhací pec v provozu tažírny nepatentovaného drátu. Pec bude mít kruhový průřez o průměru šest metrů a bude pět metrů vysoká. Teplota žíhaného materiálu bude dosahovat až 750 stupňů Celsia.

"Důvodem výstavby nové pece je velký zájem zejména ze strany automobilových firem, které využívají náš drát k výrobě spojovacích součástí a dalších komponent automobilů. Díky této investici zvýšíme roční kapacitu žíhárny o 8000 tun," uvedl předseda představenstva ŽDB Drátovna Petr Adamek. Pec za 24 milionů korun by měla v plnohodnotném provozu začít fungovat v prvním pololetí příštího roku. 

Kromě pece ŽDB Drátovna pro provoz tažírny nepatentovaného drátu zakoupí i nový drátotah pro tažení šroubových drátů a drátů pro výrobu ložisek do průměru šest milimetrů s roční kapacitou 1100 tun. Tato investice přijde na tři miliony korun. Moderní stroj díky kontrolnímu mechanismu odhalí i povrchové vady. V plánu je ještě výstavba expedičního skladu nebo pořízení několika dalších nových drátotahů.

Projekt modernizace za téměř půl miliardy korun začal před dvěma roky. Firma tak chce posílit svou pozici především na evropských trzích. Společnost ŽDB Drátovna, mezi jejíž největší zákazníky patří firmy z automobilového, strojírenského, nábytkářského a těžebního průmyslu, by měla v letošním roce vyrobit 130.000 tun tažených drátů a výrobků z nich. 

Další článek: Žďárský Tokoz se bude ucházet o britské zakázky