Železárny Štěpánov mají převis zakázek

Redakce Redakce
— vydáno 18. července 2018

Železárnám Štěpánov přibývají zakázky, růst výroby ale limituje nedostatek pracovníků. Chybí slévači.

Podnik se stoletou tradicí vyrábí odlitky na zakázku. Litinové kostry pro elektromotory ze Štěpánova slouží mimo jiné i ve větrných elektrárnách, lodích nebo trolejbusech. Podnik se specializuje na složitější odlitky, které se dělají po kusech nebo v malých sériích. Jde převážně o ruční výrobu se závěrečnými povrchovými úpravami na CNC obráběcích strojích. Odběratelé železáren jsou hlavně v oblasti energetiky, jejich strategickým partnerem je přes 20 let firma Siemens. Čtyři pětiny odlitků se vyrábí na export.

Na nedostatek pracovníků si vzhledem k nízké nezaměstnanosti stěžují výrobci snad ze všech oborů. "Nicméně ve slévárenství je situace o to kritičtější, že chybí škola na úrovni učiliště nebo střední školy, která by generovala absolventy s praxí," uvedl jednatel David Matoušek. Nedostatek kvalifikovaných sil podle Matouška, který je členem představenstva Svazu sléváren ČR, ohrožuje budoucnost tuzemského slévárenství. Nový učební obor Hutník – slévač začala nedávno nabízet zemědělsko-technická škola v Bystřici nad Pernštejnem v sousedství Štěpánova.

"Máme zhruba stoprocentní převis zakázek a nejsme schopni plnit požadavky naších dlouholetých zákazníků," uvedl jednatel. Vedle 150 zaměstnanců je v podniku 14 agenturních pracovníků. Zaměstnat by dokázal další desítky lidí. "Situaci zvládáme jenom na základě nadstandardního nasazení našich pracovníků," dodal.

 

Další článek: Jihostroj spustil práce na motoru GE Catalyst