Jihostroj spustil práce na motoru GE Catalyst

Redakce Redakce
— vydáno 19. července 2018

Firma Jihostroj, která ve Velešíně vyrábí hydraulické prvky a letecké komponenty, začíná pracovat na motoru GE Catalyst pro americké letadlo Cessna Denali.

K výrobním novinkám letos patří hydraulická tichá čerpadla i rozvoj zubových hydraulických čerpadel. Letecká divize spustila se strategickým partnerem, firmou Parker Aerospace, projekt zaměřený na nový motor GE Catalyst. "Je to americký koncern Textron, firma, která dělá letadlo, je Cessna, a letadlo se jmenuje Denali," řekl ředitel pro strategii a marketing Hynek Walner. Denali, dříve Mount McKinley, je nejvyšší hora severní Ameriky s výškou 6190 metrů.
Loni firma zahájila sériové dodávky přístrojů palivového systému modernizovaného dopravního letounu L-410 NG i vývoj nového výrobku pro korejského zákazníka Hanwha Techwin. Vyvinula a dodala komponenty pro výrobce letecké techniky v USA a EU včetně firem Honeywell a UTC. V ČR dodává letecká divize pro GE Aviation Czech, První brněnskou strojírnu, Aircraft Industries i Aero Vodochody. 

Firma letos plánuje investice za 106 milionů, nejvíc do modernizace strojů a galvanických procesů. Loni investovala přes 80 milionů Kč a dalších 18 milionů do oprav. Za první dvě letošní čtvrtletí měla společnost tržby 361 milionů korun a zisk po zdanění 26 milionů.

Další článek: Česká republika na leteckém aerosalonu