Zetor chce letos postavit logistické centrum a vyrábět nový traktor

Redakce Redakce
— vydáno 24. května 2014

Zetor Tractors chce letos postavit nové logistické centrum ve svém brněnském areálu. Firmě má pomoci zkrátit dodací lhůty pro zákazníky. Výši investice firma zatím tají. V minulosti uváděla, že do roku 2016 chce do výroby investovat 210 milionů korun.

Záměr už začal posuzovat Krajský úřad Jihomoravského kraje, zjišťuje jeho dopady na životní prostředí. Nová skladová hala má vzniknout na ploše zhruba 9000 metrů čtverečních. Vznikne na místě dnes už nevyužívané výrobní haly. 

Firma v únoru oznámila, že její traktory budou mít kabinu nově opatřenou rámem maďarské společnosti Agrikon KAM. Letos Zetor odebere 3000 rámů. S tím souvisí i úbytek výroby některých komponent v areálu Zetoru, který firma v aktuálním záměru nyní zveřejnila. „Jedná se zejména o výrobu kabin pro traktory postupně od základních prvků až po celek. Tyto díly budou vyráběny mimo areál a budou dováženy už hotové,“ uvádí firma v záměru. 

Podle provozního ředitele společnosti Mariána Lipovského je nový projekt součástí procesu modernizace výroby. K výhodám podle něj patří zkrácení materiálového toku, příznivý dopad na životní prostředí v podobě snížení spotřeby pohonných hmot na logistické účely a vyšší variabilita výroby.

Traktor Zetor Forterra HD (zdroj: zetor.cz)

Zetor letos začne vyrábět nový traktor Forterra HD. Oproti těm, které už dělá, bude nový model výkonnější, dosáhne až 150 koňských sil. Zetor už dříve uváděl, že chce zvyšovat počet modelů. Loni představil model Major. Zájem o něj překročil očekávání společnosti, továrna vyrobila 1300 těchto traktorů. 

Zetor loni prodal 4667 traktorů, meziročně o pět procent méně. Rok 2012 byl ale pro firmu od nástupu hospodářské krize v prodejích nejúspěšnější. Skupina Zetor loni zvýšila konsolidovaný zisk před zdaněním o sedm procent na 323 milionů korun.

Další článek: PSJ chce ovládnout část konkurenční ALPINE Bau CZ