Zetor loni hospodařil se ziskem

Redakce Redakce
— vydáno 23. ledna 2018

Brněnský výrobce traktorů ZETOR TRACTORS loni hospodařil se ziskem, který však upřesní až audit. Firma je v zisku od roku 2010, přestože trh traktorů v posledních letech spíše klesá. Například v Polsku se loni prodala jen polovina traktorů oproti roku 2012, který byl naopak prodejně nejlepší.

"Rok 2017 se v oboru výrobců zemědělské techniky vyznačoval změnami vyvolanými novými legislativními pravidly, které se týkají emisních požadavků. Trh byl i nadále ovlivňován dotačními programy, kdy farmáři stále nemohli v jednotlivých zemích čerpat finanční prostředky na nákup nových strojů," upřesnil Lukáš Krejčíř, finanční ředitel společnosti ZETOR TRACTORS a.s.

Převládající trend na trzích chce letos Zetor změnit uvedením nových traktorů Utilix a Hortus. S novými stroji nabízí značka nově traktory o výkonech 40 – 70 koní. Podle firmy tento segment ve stávající odbytové krizi vykazuje v Evropě a Severní Americe stabilitu a tvoří až pětinu podílu všech prodejů. "Pozitivně vnímáme i navázanou spolupráci s ruským partnerem KEMP, který do roku 2022 plánuje odebrat až 6 000 sad traktorů modelové řady Forterra. Zetor v průběhu roku 2018 dále uvede na trhy modernizované stroje současných řad. Rodina traktorů MAJOR bude v polovině roku nabízena v novém atraktivním a jedinečném Zetor designu. Druhá polovina roku 2018 bude ve znamení představení nové vlajkové lodi Zetor, kterou se stane Crystal HD s výkonem až 170 koní," uvedl Krejčíř. Zetor zatím nechce svoje loňské výsledky komentovat. Koncem loňského roku ale avizoval, že patrně prodá jen 2 900 traktorů, což je jedno z nejnižších čísel za poslední roky. Již nyní je však jisté, že společnost v roce 2017 hospodařila s kladným výsledkem a od roku 2010 generuje zisk. Tržby společnosti se pohybují na úrovni roku 2016.

Zetor chce do budoucna nabídnout farmářům i traktor o výkonu nad 200 koní. Kdy to bude, ale firma zatím neupřesnila.

Další článek: Karlovarský kraj chystá spolupráci s BMW