Brněnští vědci vyvinuli „nosič družic“, raketa VEGA tak vynese 53 satelitů

Redakce Redakce
— vydáno 18. června 2020

V neděli 21. června ve 03:51 SELČ odstartuje za předpokladu dobrých hydrometeorologických podmínek z kosmodromu v Kourou ve Francouzské Guyaně raketa VEGA. Jde o speciální start s nosičem brněnské firmy S.A.B. Aerospace, který vynese do vesmíru najednou 53 družic při jediném startu.

Inzerce

Tímto počinem se radikálně mění celý obor dopravy družic do vesmíru – nejen díky výrazně nižší ceně, ale hlavně díky kompletnímu servisu a času, za který se družice dostane na palubu rakety a poté na nízkou oběžnou dráhu kolem Země. Start bude možné stále sledovat živě přímo na stránkách ESA.

Váží pouze 252 kg, ale unese pětkrát více nákladu

Tzv. dispenser firmy S.A.B. Aerospace je vyrobený ze speciálních sendvičových panelů z uhlíku a hliníku, které firma vyvinula a pro vesmírný let také certifikovala. Je unikátní v tom, že přestože konstrukce váží pouze 252 kg, unese až tunu a půl nákladu. Díky tomu se do vesmíru může dostat v rámci jednoho letu výrazně větší množství družic, které dosud čekaly až několik měsíců, než odstartuje raketa s některou z velkých družic, ke kterým bude možné menší družici připojit. Na dispenser je možné umístit až 16 menších, nebo dokonce 96  nejmenších satelitů. „Firem nebo institucí, které mají zájem vynést menší družici na orbit kolem Země, jsou desítky – od vládních agentur až po univerzity. A to i při dosavadní enormní ceně a čekací době v řádech měsíců či roků,” říká ředitel S.A.B. Aerospace Petr Kapoun a doplňuje: „Díky našemu systému se výrazně snižují náklady i možnosti dopravy. Rakety VEGA mohou s dispenserem a družicemi létat i několikrát ročně.”

Revoluce v dopravě družic do vesmíru

Vesmírné mise a doprava družic do vesmíru tak už nejsou díky české obdobě americké společnosti SpaceX otázkou vládních a vojenských projektů. Zapojit se už dnes může řada vědeckých a vzdělávacích institucí včetně komerčních subjektů, které mohou využít nižších nákladů a do vesmíru se dostat.

Brno na „mapě“ kosmického vývoje, česká vlajka poprvé v historii na plášti evropské rakety

V rámci vývoje dispenseru museli inženýři v brněnském Technologickém parku provést mnoho analýz a výpočtů, aby prokázali, že vše bude fungovat, jak má. Celý projekt zastřešuje ESA – Evropská vesmírná agentura. Díky vývoji dispenseru se naše republika dostala do centra pozornosti a na mapu v rámci evropského prostoru. „Ve chvíli, kdy chcete dodávat součástku do rakety, musíte mít nejen know-how, ale daná země musí do projektu vložit peníze. Za to dostane umístění vlajky na raketě i možnost rozhodovat. Dosud se jenom 6 zemí podílelo na programu raket Vega a Česko je sedmou, díky čemuž konečně získáváme skutečný přístup do vesmíru,” říká Petr Kapoun.

Raketa VEGA s brněnským dispenserem měla startovat již loni na podzim, její první start však zdržely problémy na straně výrobce rakety, druhý termín startu zkomplikovala světová pandemie koronaviru. V případě úspěšného startu chystá společnost S.A.B. Aerospace pro návštěvníky sérii promítání v Hvězdárně a planetáriu Brno.

Další článek: Bez marketingu se firma sama dobrovolně vzdává zákazníků