Ceny jsou rekordní, ale inflace možná začíná slábnout

Svaz průmyslu a dopravy ČR
— vydáno 23. srpna 2022

Ceny průmyslových výrobců dosáhly v uplynulých měsících jedněch z nejvyšších hodnot v historii České republiky. Meziročně se jednalo o zvýšení o 28,5 % v červnu a 26,8 % v červenci. Situaci komentuje Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Inzerce

Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin vzrostly především ceny energie o 54,5 %. Nejvíce zdražila elektřina, plyn, pára a klimatizovaný vzduch, a to o 49,8 %. Dále výrazně rostly i ceny chemických látek a výrobků o 47,1 %, těžby a dobývání o 30,4 % a obecných kovů a kovodělných výrobků o 23,8 %. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se pak zvýšily o 22,2 %.

Další výrazný meziroční nárůst cen průmyslových výrobců je dán zejména současnou energetickou krizí, jelikož ceny ve skupině průmyslových výrobců bez energie se meziročně zvýšily „pouze“ o 18,0 %. Bohužel se ale současná situace kolem elektřiny a jejích cen v srpnu dále komplikuje, takže i v za tento měsíc očekáváme, že tento ukazatel neklesne a udrží si výrazně vysoké hodnoty.

„Další velmi výrazný meziroční nárůst cen průmyslových výrobců je dán zejména současnou energetickou krizí. Situace kolem elektřiny a jejích cen se v srpnu bohužel dále komplikuje, takže zatím nečekáme výrazné zlepšení tohoto ukazatele. Objevují se však náznaky, že inflační tlaky začínají pomalu slábnout. Například dle červencového Indexu nákupních manažerů za ČR se tempo růstu nákladů firem zvolňuje již čtvrtý měsíc v řadě, stejný Index v rámci eurozóny hlásí snížení zpoždění dodávek a pokles inflačních tlaků kromě sektoru energie. Indikátorem zlepšení může být i vývoj cen některých významných kovů na světových trzích nebo pokles cen kontejnerové přepravy po mořích. Stále však přetrvává riziko spojené s cenami a dodávkami plynu a elektřiny, na kterém další vývoj závisí," komentuje výsledky Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Další článek: Jak funguje technologie UPS, která zajišťuje čisté a nepřerušované napájení?