Díky nanovláknům můžeme vyrábět roušky v kvalitě respirátorů

Firemní aktuality Firemní aktuality
— vydáno 15. října 2020

Roušky z nanovláken umožňují dosáhnout účinnosti srovnatelné s respirátory kategorie FFP2. Tento materiál u nás vyrábí firma InoCure. Své kapacity nabízí i Senátu a vládě, jež aktuálně jednají o využití pěti linek na výrobu roušek, které Česká republika dostala darem z Tchaj-wanu.

Pět linek na výrobu ochranných masek darovala České republice tchajwanská společnost Autoland Technology jako gesto v reakci na diplomatickou návštěvu předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu. Dohromady mohou tyto linky vyrobit statisíce roušek týdně. Používat by je mohly například složky integrovaného záchranného sboru nebo pracovníci ve zdravotních a sociálních službách. 

Aby měli zajištěnou tu nejlepší možnou ochranu, přichází výrobce nanovláken InoCure s nabídkou zlepšení. „Byla by škoda zůstat u obyčejných roušek, když máme k dispozici technologii, která je posune kvalitativně na vyšší úroveň,“ říká Matej Buzgo, vedoucí inovací a technologií v InoCure. Jeho firma nabízí, že pro výrobu ochranných masek na tchajwanských linkách bude dodávat materiál z nanovlákna. To má natolik jemnou strukturu, že zachytí i částice koronaviru.

Nejsou nanoroušky jako nanoroušky

Na trhu jsou k dispozici nanoroušky, které se svým účinkem velmi liší. Varianta bavlněných roušek s nanočásticemi stříbra je například vhodná proti pylu nebo bakteriím. Virus ale zastaví až roušky s filtračním nanovláknem. Ty se dají kvalitativně srovnat s respirátory třídy FFP2. „Nanovlákenná membrána z polyamidu 6.6 je tvořena spletí vláken s velikostí kolem 200 nanometrů. Hustota takového vlákna je asi desetkrát větší, než u běžné ochranné masky a stokrát větší než u obyčejné, domácí bavlněné roušky. Velikost částice viru je okolo 100 až 150 nanometrů, takže filtračním nanovláknem má problém proniknout,“ vysvětluje Matej Buzgo.

Nanovlákennou membránu vytvořili v InoCure přední čeští nanotechnologové a na trh ji dodávají ve formě rolí netkané textilie. Během jarní vlny pandemie rozdali kilometry materiálu i hotové roušky. Nezištně je darovali například hospicům Cesta domů.

Nesrovnatelně vyšší účinnost za srovnatelnou cenu

Podle Mateje Buzga nemusí být vyšší kvalita vykoupena vysokou cenou. „Pro průmyslovou velkovýrobu nanovláken, nanovlákenných membrán a filtrů jsme vyvinuli vlastní produkční linku. To nám výrazně zlevňuje produkci,“ vysvětluje Matej Bazgo a dodává, že jeden z prototypů linky InoSpin vznikl v rámci podpory Czech Rise Up a byl hotový za 14 dní. I díky němu je firma schopná dodávat ve velkém objemu materiál pro výrobu roušek. Cena těch, které by se i za použití materiálu z nanovlákna mohly vyrábět na strojích darovaných z Tchaj-wanu, by se podle jeho propočtů mohla pohybovat v řádu jednotek korun. Pokud by odběratelem roušek byly například veřejné instituce, znamenalo by to pro veřejné rozpočty výraznou úsporu.

Nanotechnologicky orientovaná společnost se mimochodem účastnila letošní obchodní mise na Tchaj-wan. Snad i proto jí tolik záleží na co nejsmysluplnějším využití tchajwanského daru. Její zájem sahá tak daleko, že už dokonce jedná s partnery, kteří by budoucímu majiteli darovaných výrobních linek (což může být i veřejná instituce, jako například Vězeňská služba) pomohli s organizací a zajištěním výroby.

Další článek: Parkování pro letadla nebo jejich recyklace jsou dnes perspektivní obory