Frézy pro pokročilé obrábění tenkostěnného hliníku

Redakce Redakce
— vydáno 22. října 2015

Společnost Seco nedávno rozšířila komplexní řadu fréz Jabro-Solid2, aby přidala nové možnosti pro výrazně vyšší rychlosti posuvu a úběru materiálu při pokročilém hrubování a poskytla také širší nabídku dlouhých nástrojů pro zpracování hliníku.

Fréza JS554-2C používá pokročilé povlakování SIRA a stabilní konstrukci s kuželovým jádrem. Možnost použití vysokého radiálního záběru snižuje počet nutných průchodů při hrubování a pomáhá zkrátit celkový čas při obrábění dílů.

Společnost Seco vyvinula novou, vysoce všestrannou univerzální frézu JS554-2C z monolitního karbidu, která dosahuje výrazně vyšších posuvů a úběrů materiálu při aplikacích pokročilého hrubování. Foto: Seco Tools

Fréza JS554-2C dokáže navíc provádět hrubovací boční frézování s použitím své celé řezné délky 2,5xDc. S děličem třísek na ostří nástroj produkuje krátké třísky, což brání zacpání drážek obráběcího nástroje a umožňuje tak plynulý bezobslužný provoz. Při porovnání s ostatními nástroji ve své řadě má JS554-2C více pozitivní geometrii čelních zubů a efektivně tak zvládá i axiální operace. Díky zvětšenému prostoru pro třísku na čelních zubech je nástroj rovněž vhodný k obrábění šroubovou interpolací. 

S řeznými délkami až 2,5x D umožňuje nástroj JS554-2C uživatelům zvolit válcové stopky v rozsahu průměrů od 4 mm až po 20 mm a průměry stopky Weldon v rozsahu 6 mm až 20 mm. 

Vysoce výkonné monolitní karbidové frézy Jabro JS452-L (pro obrábění s dlouhým záběrem, index délky 3) nyní rozšiřují produktovou řadu fréz Jabro JS2 společnosti Seco pro obrábění tenkostěnného hliníku. Tento nástroj rovněž umožňuje obrábění za extrémně vysokých rychlostí. 

S leštěným povlakem HEMI na bázi diboridu titanu (TiB2), inertním vůči hliníku a s nízkým koeficientem tření, dochází u frézy JS452-L k minimální adhezi a ulpívání materiálu na zubech nástroje po celou dobu jeho životnosti. Povlakování rovněž pomáhá efektivně odvádět třísku a teplo z řezné zóny. 

Systém JS452-L zahrnuje 54 variant nástrojů s dlouhými břity s průměrem v rozsahu 8 mm až 20 mm, rohovým rádiusem 0,2 mm až 6 mm a válcovými či Weldon stopkami. Geometrie frézy s čelním odlehčením navíc pomáhá zajistit co nejlepší tvar rádiusu a optimalizovaný odvod třísky, což je velmi přínosné při obrábění konstrukčních součástí letadel. 

Společnost Seco Tools sídlí ve švédském městě Fagersta a po celém světě je známá pro svá inovativní řešení pro obrábění kovů. Zaměstnáváme přes 5000 lidí v 50 zemích světa. Prostřednictvím školení a programů pro oceňování zaměstnanců je vzděláváme a podněcujeme jejich pracovní nasazení. K tomu napomáhá i otevřené a přátelské pracovní prostředí. Naši zaměstnanci se řídí třemi zásadami, které zároveň definují náš přístup k práci, ke kolegům a stejně tak i k našim zákazníkům, dodavatelům a partnerům – oddaností zákazníkovi, přátelskou atmosférou a osobním zaujetím pro práci.  

Další článek: Technologie: Nová úroveň odstraňování otřepů