Kovosvit se dostal ze ztráty

Redakce Redakce
— vydáno 14. února 2018

Strojírenská firma Kovosvit MAS se loni dostala ze ztráty a skončí v zisku před zdaněním 40 milionů korun.

Tržby firmy loni meziročně stouply o 26 procent na 1,3 miliardy Kč. Loni Kovosvit vyrobil 280 strojů. Letos plánuje firma s 595 zaměstnanci tržby 1,5 až 1,6 miliardy korun.

"V prosinci jsme měli rekordní výrobu 50 kusů strojů, poslední kvartál roku byl velice silný," uvedl generální ředitel společnosti Libor Kuchař.

Závazky po splatnosti, které byly zkraje loňského roku kolem 200 milionů, jsou dnes v desítkách milionů. "Z větší části máme dohodnuté splátkové kalendáře, nemáme nikde zastavené žádné dodávky, kromě výjimek jsme přešli na standardní dodavatelský vztah, kdy máme odložené platby, získali jsme zpět důvěru dodavatelů," řekl Kuchař.

Letos Kovosvit plánuje investice asi 50 milionů. Peníze půjdou do ekologie a hygieny práce. V únoru začala rekonstrukce lakovny ve slévárně za 15 milionů korun, do strojního vybavení dá firma deset milionů.

Loni dodal Kovosvit tři stroje pro letecký průmysl. K významným zakázkám patří dodávka pro firmu Safran, francouzského výrobce pro letecký průmysl. Kovosvitu se tak podařilo dostat do top byznysu. Navíc, díky této referenci, získala firma další dodávky do Francie, jednalo se o dva pětiosé vertikální stroje.

Kovosvit loni představil několik novinek jako pětiosé obráběcí centrum MCU 450, jehož první dva prototypy jsou u zákazníků, dále tříosé vertikální centrum, jež jde do výroby v dubnu, i stroj na 3D tisk kovových dílců vyrobený ve spolupráci s ČVUT.

Kovosvit má 595 zaměstnanců, mzdy letos porostou o tři až pět procent. Momentálně společnost hledá 30 pracovníků, potřebuje obsluhu CNC obráběcích strojů a strojírenské technology, na slévárně profese formíř, tavič a brusič.

Další článek: CSG má nového vlastníka