Letošní AMPER bude patřit k historicky nejlepším ročníkům

Iva Duroňová Iva Duroňová
— vydáno 11. března 2019

Největší a nejprestižnější událostí, jež odstartuje průmyslovou veletržní sezónu, je bezesporu mezinárodní veletrh elektrotechniky, automatizace, IT a řízení, AMPER. Dvacátý sedmý ročník se uskuteční v Brně, ve dnech 19. – 22. 3. 2019.

Webové stránky veletrhu AMPER letos opět nabízí mnoho zajímavých tipů, jak strávit a plně využít týden v areálu BVV. Hlavního manažera této akce Ing. Richarda Malinu jsem požádala o krátký rozhovor, v němž jsme se vám pokusili v krátkosti zprostředkovat ty nejdůležitější informace. 

S jakými novinkami se setkají návštěvníci letošního veletrhu AMPER a co považujete za největší lákadla veletrhu?

Návštěvníci se budou moct seznámit s technologickými novinkami a trendy napříč všemi obory veletrhu AMPER. Těmi jsou zejména elektrotechnika, energetika, automatizace, pohony, elektronické součástky, měřicí technika, osvětlení, zabezpečení, ale i výrobní zařízení. Jen namátkou mohu jmenovat například nový systém řadových skříní společnosti Rittal, který zde zástupci společnosti představí po pěti letech vývoje, a více než 25 patentech. Zajímavým exponátem bude jistě i 3D tiskárna desek plošných spojů od společnosti AMTECH nebo představení celosvětově první techniky strojového vidění, jež je integrována přímo v řídicím systému, návštěvníci ji najdou v expozici společnosti B+R automatizace. Bez povšimnutí zcela jistě nezůstane ani streamingová 3D kamera výrobce senzorů a snímačů SICK, která nastavuje nový standard pro vysokorychlostní 3D inspekce, nebo ultrakompaktní vysokovýkonný průmyslový počítač společnosti Beckhoff, který je připravený na řízení rozsáhlých výrobních zařízení a zpracování velkých objemů dat.

Jaký je zájem vystavovatelů a expozice jakých firem budou patřit k největším?

Zájem vystavovatelů nás opravdu velmi těší. Díky meziročnímu nárůstu, téměř ve všech oborech, bude letošní AMPER patřit k těm nejlepším. Dominantní expozice budou vidět ve všech halách. Tradičně velké expozice nabídne hala P v rámci oboru elektroinstalace (ABB, Rittal, Schmachtl, OBO BETTERMANN, KOPOS KOLÍN), ale najdeme je i v hale F (AMTECH). A v neposlední řadě nelze opomenout halu V, v níž se se svými novinkami pochlubí řada lídrů oboru automatizace (B+R automatizace, Beckhoff, BALLUFF, SICK, IFM, Murrelektronik, …)

Plánují vystavovatelé aktivní předvedení současných trendů v automatizaci?

Automatizace patří mezi nejrychleji se rozvíjející a rostoucí odvětví na celém světě, což se odráží i na veletrhu AMPER, kde je nejsilněji zastoupeným oborem. Na osmdesát vystavujících tak bude v hale V prezentovat své novinky, často úzce související s dnes moderním pojetím Průmyslu 4.0. Aktuálními tématy v oboru automatizace se zabývá i Fórum automatizace, což je živý cyklus přednášek v otevřeném přednáškovém prostoru přímo na výstavní ploše haly V. Fórum automatizace probíhá po celé čtyři dny konání veletrhu.

Jaké bude oborové členění v rámci pavilonů. Kde budou nejčastěji probíhat mnohé doprovodné semináře?

Veletrh AMPER má již zavedenou ustálenou strukturu oborového členění. V hale P proto budou k vidění prezentace firem z oborů elektroenergetiky, elektrotechniky, osvětlení, zabezpečení, vodičů a kabelů či nářadí. Hala F je opět věnována elektronickým součástkám, výrobním zařízením, laserům a elektromobilitě a v hale V budou zase k vidění novinky z oblasti automatizace, pohonů, měřicí techniky a informační a komunikační technologie. Mnoho seminářů je situováno do předsálí haly P a kongresového centra, ovšem vzhledem k širokému záběru naleznou návštěvníci otevřená fóra v každé výstavní hale (hala P – Computer stage, hala F – Fórum optonika, hala V – Fórum automatizace).

Proč by měli návštěvníci využít možnost organizované prohlídky AMPER TOUR?

AMPER TOUR jsou organizované prohlídky vybraných vystavovatelů na aktuální klíčová témata související zejména s digitální transformací tuzemské výroby. Návštěvník tak má díky těmto prohlídkám jedinečnou možnost živě diskutovat s odborníky na danou problematiku a seznámit se s novinkami v oboru a zajímavými řešeními.

V úvodu jsem avizovala, že programové nabídce se podrobně věnují webové stránky veletrhu, www.amper.cz, kde najdete i důležité praktické informace o vstupném, parkování či občerstvení.

Iva Duroňová

www.amper.cz

Další článek: SCHUNK zve na veletrh AMPER