Meziroční pokles zasáhl i těžební společnost NWR

Redakce Redakce
— vydáno 12. května 2015

Těžební společnost NWR, která vlastní černouhelnou firmu OKD, utržila v letošním prvním čtvrtletí méně než ve stejném období roku 2014. Vyplývá to z odhadů analytiků.

Loni činily tržby NWR za první tři měsíce 173 milionů eur (zhruba 4,7 miliardy korun), letošní odhady jsou zhruba o 36 milionů eur nižší. V odhadech čisté ztráty se analytici rozcházejí. V loňském 1. čtvrtletí vykázala společnost čistou ztrátu 27 milionů eur (asi 740 milionů korun). Společnost se tak nevyhnula ztrátám podobně jako energetické koncerny ČEZ nebo E-ON.

OKD Karviná. Foto: NWR

„Očekávám, že společnost NWR bude reportovat za první čtvrtletí ztrátu ve výši zhruba 30 milionů eur. Výnosy by měly klesnout o dvacet procent ve srovnání se stejným obdobím loňského roku, především kvůli nižším prodejům uhlí,“ řekl analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. 

Již v polovině dubna NWR oznámila, že v prvním čtvrtletí vytěžila 1778 tisíc tun uhlí, meziročně o pětinu méně. Nižší byly také prodeje a ceny, za které společnost uhlí průměrně prodávala. Podle analytika J&T Banky Bohumila Trampoty by přesto NWR měla spolu s výsledky potvrdit celoroční cíl těžby. Ten si společnost stanovila na 7,5 až osm milionů tun. 

Loni v říjnu dokončila NWR kapitálovou restrukturalizací firmy. Jejím úkolem bylo odvrátit platební neschopnost podniku. Zahrnovala snížení hodnoty dluhopisů a výrazné rozmělnění akcionářských podílů. Firma v rámci restrukturalizace snížila zadlužení a zajistila si 185 milionů eur (asi pět miliard korun) nového kapitálu. 

Podle analytika BH Securities Petra Hlinomaze by ale výsledky za první tři letošní měsíce už položky spojené s restrukturalizací moc ovlivnit neměly. „V letošním prvním čtvrtletí předpokládáme již minimum jednorázových vlivů,“ sdělil. Hlinomaz očekává čistou ztrátu zhruba 21 milionů eur a tržby 137 milionů eur. 

Na valné hromadě NWR, která se uskutečnila 23. dubna, opustil vedení firmy český podnikatel a investor Zdeněk Bakala. Bakalovi ale stále patří poloviční podíl ve skupině CERCL Mining, bývalé BXR Mining, která vlastní 50,5 procenta akcií NWR. Zbytek NWR vlastní institucionální investoři a drobní akcionáři. Podle některých analytiků hodlá ale možná Bakala NWR opustit úplně. 

Doplnění z 13. 5. 2015: NWR v prvním čtvrtletí vydělala 26 milionů eur, tržby klesly o 22 procent

Těžební společnost New World Resources (NWR), majitel černouhelné firmy OKD, vykázala v letošním prvním čtvrtletí zisk 26 milionů eur (zhruba 712 milionů korun). Loni byla ve stejném období ve ztrátě 27 milionů eur. Tržby společnosti ale meziročně klesly o 22 % na 135 milionů eur (asi 3,69 miliardy korun). 

Důvodem poklesu tržeb jsou podle finančního ředitele NWR Marka Jelínka nižší ceny uhlí a také menší prodeje. Společnost za první tři měsíce 2015 prodala 1560 tisíc tun uhlí, což je o 18 % méně než loni. Těžba klesla o pětinu na 1778 tisíc tun. Za celý rok 2015 plánuje vytěžit 7,5 až osm milionů tun uhlí. 

V provozním výsledku před odpisy (EBITDA) se firma v prvních třech měsících letošního roku propadla do ztráty dvou milionů eur (zhruba 54,7 milionu korun) z loňského zisku 12 milionů eur.

Další článek: Studie: Roční objem recyklace zlata přesahuje 1100 tun